Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2018

Bursa Adını Nasıl Almıştır

Bursa adını nereden almıştır, bursa adını nereden almış, bursa adı nereden gelmiştir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Bitinya Krallığı döneminde Bursa ili, Prusa adıyla kurulmuştur. Bu il, Bitinya Krallığının üç büyük kentinden biri olma özelliği taşımaktaydı.

Bursa’nın temelleri İ.Ö 300 dolaylarında adı Prusa olarak atılmıştır. Prusa adını ise Bitinya Kralı I. Prusias Kallinikos’tan almıştır.

Bitinya’yı Bitinler kavimleri oluşturuyordu ayrıca Bitinlerle birlikte Firigler, Misler, Dolionlar, Migdonlar, Troyalılar da Bitinya’yı oluşturan toplumlardandır. Yani şimdiki Bursa iline yerleşen ilk kavin Bitinler kavmi olmuştur.

Bursa’da Roma’nın hakimiyeti IV.Nikomedes’in Bitinya topraklarını Roma’ya geri vermesiyle kesinlik kazanmıştır. Bu zamanlarda Bursa iline, Uludağ Bursa’sı veya uludağ eteklerindeki kent anlamına gelen “Prusa ad Olympos” denilmiştir.

Bursa iline Bizans döneminde de Prusa adı verilmiştir. Prusa’ya, Osmanlı Devleti döneminde Bursa adı verilmiştir ve o zamanlarda Bursa ili, Osmanlı Devletine başkentlik de yapmıştır.

Bursa Adını Nasıl Almıştır Bursa Adı Nereden Gelmiştir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları