Bülbülü Altın Kafese Koymuşlar Ah Vatanım Demiş Kompozisyon

Bu sayfamızda bülbülü altın kafese koymuşlar ah vatanım demiş sözünün anlamı hakkında bilgi vererek bu konudaki kompozisyon çalışmamıza yer vereceğiz.

Vatan bir millet için en önemli hazinedir. Bu hazineye sahip olan insan vatanının kıymetini bilerek onu her zaman korumaya çalışmalıdır. Çünkü vatansız kalan bir insan daima onun özlemini çekecek vatanının değerini o zaman anlayacaktır.

Bir milletin üzerinde yaşadığı topraklara vatan adı verilmektedir. Vatan kişinin evi, yurdu, sığınacak yuvasıdır. Vatansız kalan bir insan evsiz barksız kalacak demektir. Bir insan vatanından uzak bir yere gittiğinde vatanına ait olan her şeye hasret kalır. Çünkü her insanın alışkanlıkları vardır ve gittiği yabancı yerlerde bu alışkanlıklardan uzak kalır. İnsan bu nedenle kendisini rahat ve huzurlu hissedemez. Her ne kadar gittiği yerin mükemmel özellikleri de olsa kişi yine de kendi vatanını özleyecektir.

Bir bülbül altından bir kafese de kapatılsa esaret altında olacak yine de yaşadığı yeri özleyecektir. İnsan da aynı bülbül gibidir. Vatanından uzak kaldığında onun hasretini çeker ve sahip olduğu değerli şeylerin hiçbir önemi olmaz. Bu nedenle insan vatanına sahip çıkmalı ve mümkün olduğunda onu korumalıdır.

Vatan İle İlgili Kompozisyon Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.