Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Mayıs 2017

Budizm Nedir (Buda Ne Demek) İlkeleri Nelerdir

Budizm Nedir (Buda Ne Demek) İlkeleri Nelerdir

Budizm nedir kısaca, budizmin öğretileri ilkeleri nelerdir

BUDHA VE BUDİZM

Budha (Gautama Budha) M.Ö. 563-483 yılları arasında yaşamış bir Hint filozofudur. Onun kurduğu din ve felsefe sistemine Bu­dizm denir. Budha aydınlanmış anlamına gelir.

Asıl adı Sıddhartha Gautama olan Bud­ha Sakya kralı Suddhodana’nın oğludur. Doğum yeri Ganj vadisinin kuzey kesimin­de yer alan Lumbini’dir. Sakin bir çocuk­luk döneminden sonra insan yaşamının acılarından etkilenen genç prens düşün­celere dalarak yüce hakikati bulmak için geçmişiyle bütün ilişkisini kesti. Yurdun­dan ayrıldı ve yıllarca dünyadan el etek çekmiş durumda yaşayarak, güney Bihardaki kutsal incir ağacının altında aydınlan­maya ulaştı. Bundan sonra bambaşka bir insan oldu. Ulaştığı dinî ve felsefî gerçek­leri yaymak üzere vaazlar vererek ülkesi­ni dolaşmaya başladı, ileri yaşında “Nirvana”ya ulaştığı zaman, iyi temellendirilmiş bir rahipler tarikatı kurmuştu ama ya­zılı talimat bırakmamıştı.

Budha’nın ölümünden sonra müritlerinin onun söylediklerini yazmış oldukları sa­nılıyor. Böylece Budizm kuralları ortaya çıkmıştır.

Budistler dünyevî arzulardan sıyrılarak aydınlanmaya erişen kimselere “Budha” derler.

Budizm 4 yüksek gerçeği telkin eder. Bunlar:

1- Hayat acılarla doludur, zevk ve safa hayalden ibarettir.

2- Acılara ise türlü hevesler yaşama is­teği yolaçar.

3- Yaşama isteği ve daha başka heves­lerin öldürülmesi gerekir.

4- Yaşama hevesini yok eden insanlar “nirvana”ya (saadete ve ebedî huzura) kavuşur.

Budizm’e göre sekiz katlı yol insanları acıdan kurtarmanın tek çaresidir. Bu yol­lar şunlardır: Doğru inanış, doğru ideal, doğru söz, doğru iş, doğru yaşama, doğ­ru çalışma, doğru düşünme, doğru mura­kabedir. Ayrıca on çeşit de günah vardır: Bunlar: Adam öldürme, hırsızlık, iffetsiz­lik, yalan, iftira, kötü söz, dedikodu, kıs­kançlık, kötülük, imansızlıktır. Buda ne demek, budizm hakkında kısa bilgi aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. muzaffer dedi ki:

    anlamadım

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları anneler günü mesajları