Böbreklerimizin Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız

Böbreklerimizin sağlığını korumak için nelere dikkat etmemiz gerekir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Öncelikle böbreklerimizin sağlığını koruman için bol bol hareket etmeliyiz. Günde en az bir saat yürümeliyiz, bisiklet sürmeliyiz ya da tempolu olarak koşmalıyız. Böylece gün boyunca vücudumuz dinç olur ve fazla kilolarımızı yakmış oluruz. Ayrıca spor sayesinde böbreklerimizin diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklara yakalanmasını önlemiş oluruz.

En az yılda bir kez düzenli olarak kan şekerimizin ölçümünü yaptırmalıyız. Ayrıca kan ölçümünün yanı sıra böbreklerimizin sağlığı için tuzdan da uzak durmalıyız.

Sağlıklı beslenmeliyiz böylece kronik hastalıkların vücudumuzda meydana gelmesini önleyebiliriz. Genellikle beslenirken taze besinleri tüketmeliyiz ve konserve besinleri sudan geçirdikten sonra tüketmeliyiz.

Gün içinde en az 1.5-2 litre arasında bol bol su içmeliyiz. Böylece kronik böbrek rahatsızlıklarını da önüne geçmiş oluruz.

Sigara böbreklerde kan akışını yavaşlatır bu nedenle böbreklerimizin sağlığı açısından sigara kullanmamalıyız. Kan akışı azaldığında böbrekler süzme yapamaz ve vücuttan atılması gereken maddeler vücutta birikir ve bu da sağlığımıza zarar olarak geri döner.

Kullanılan her ilaç vücudumuza iyi gelmeyebilir bu nedenle bilmediğimiz ilaçları kullanmayalım ve bir doktora danışalım.

Eğer diyabetik, hipertansif gibi hastalıkları olan kişiler ve ailesinde böbrek hastalığı olan kendisinde de bu riski taşıyan kişiler her sene düzenli olarak böbrek fonksiyonlarını kontrol ettirmelidir. 

Böbreklerimizin Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.