Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Temmuz 2018

Biyoteknoloji Nedir Hangi Alanlarda Kullanılır

Biyoteknoloji nedir kısaca tanımı, biyoteknoloji nedir kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İnsan yaşamının kalitesini arttırmak için oluşturulan sistem ya da biyolojik proseslerin kullanılması olayına biyoteknoloji adı verilir.

Bilim adamları tarafından biyoteknoloji, Roma mitolojisinden alınan Janus-faced yani iki yüzlü olarak açıklanmaktadır. Bunun nedeni DNA ile yapılan oynamalar sırasında genlerin bir organizmadan diğer organizmaya aktarılması sırasında sonuçların henüz kesinleşmemiş ve sonuçlara deneyler sonucunda ulaşılmamış olmasıdır.

Yüzyıllardır kullanılan ancak son yıllarda daha çok ön plana çıkan biyoteknoloji kavramı ilk defa 1919 senesinde Hırvatlı bir mühendis Karl Ereky tarafından dile getirilmiştir. Mesela; Mısırlılar Antik Dönem zamanında oksijen olmayan alanlarda biyoteknolojik yöntemleri kullanarak şarap üretimi yapılırken aynı zamanda Mısırlılar biyoteknolojinin bir dalı olan fermantasyon yöntemi ile 50 tür ekmek üretimi yapıyorlardı.

İnsanlar günümüzde biyoteknoloji uygulamasını metotların uygulanmasında, ilaç sanayisinde kullanmaktadır. Ayrıca diyabet hastalarının vücudunda insülin hormonu üretilmediğinden dolayı biyoteknoloji sayesinde ilaçlarda insülin üretilmektedir.

Biyoteknolojinin en yaygın çalışmalarından birisi ise DNA parmak izi çalışmasıdır. Kriminal çalışmalarda olay yerinde bulunan saçın, parmak izinin, deri örneğinin, sıvı örneğinin gibi biyoteknoloji yöntemi sayesinde kime ait olduğu saptanmaktadır.

Biyoteknoloji Nedir Hangi Alanlarda Kullanılır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz