Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

Biyocoğrafya Hangi Bilim Dallarından Yararlanmaktadır

Coğrafyanın yararlandığı ve aynı zamanda alt dalı olan bir çok bilim vardır ve bu bilimler de yine farklı bilimlerden yararlanarak araştırmalar yapar. Bu yazımızda sizlere biyocoğrafya hangi bilimlerden yararlanır konusunda bilgi vereceğiz.

Biyogorafya; yeryüzündeki insanlar, hayvanlar ve bitkiler başta olmak üzere tüm canlıları her yönden inceleyen bilim dalıdır ve araştırmalarını yaparken de bir çok bilimden yardım alır.

1- Zooloji: Hayvan bilimidir. Hayvanlarla ilgili araştırmalarında biyocoğrafya bu bilimden faydalanır. Hayvanların hangi şartlarda hangi ortamlarda yaşadığını, beslenme türlerini, üremelerini, doğada her türlü hareketlerini inceleyen bilim dalı zoolojidir.

2- Botanik: Bitki türleri üzerinde araştırma yapan bilim dalıdır. Biyocoğrafya, yeryüzündeki bitkiler üzerinde araştırma yaparken bu bilimden faydalanır. Bitkilerin tomurcuklanması, fotosentez olayları gibi bir çok alanlarda inceleme ve araştırmalar yapar.

3- Antropoloji: Irk bilimidir yani insanların tüm genetik yapılarını ve bu yapılara uygun olarak hangi ırka ait olup hangi dönemlerde yaşadığı konusunda bilgilerin araştırmasını yapar ve sonuçlara ulaşır.

Biyocoğrafya Hakkında Kısa Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hacisoy dedi ki:

    Süper cok sağ olun, istediğim gibi olmuş diyebilirim.

Yorum Yaz

e okul