Bitki Hücrelerinde Peroksizomların Hangi Görevleri Yürüttüğünü Araştırınız.

Bu yazımızda bitki hücrelerinde peroksizomların hangi görevleri yürüttüğünü araştırınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bitki hücrelerin diğer hücrelerden farklı olarak bazı özellikler bulunmaktadır. Bunlar hücrenin şekli ve yapısıyla ilgili olarak meydana gelmektedir. Bitki örtüsü köşelidir. Hücre zarıyla birlikte hücre çeperi bulunur. Ayrıca plastitler de bulunmaktadır. Peroksizomlar, bitki hücresinde metabolik faaliyetlerin sürmesinde etkilidir. Üzerlerinde enzimler taşıyarak metabolik faaliyetlerin sürmesinde etkili olurlar.

Ribozom, mitokondri, kloroplast gibi organellerin çalışmasında görev alırlar. Bu bakımdan protein sentezi, ışık sentezi, besin üretimi gibi faaliyetlerin gerçekleşmesinde görev alırlar. Bitki hücresine has durumların gerçekleşmesinde de görev alırlar. Bu bakımdan peroksizomların varlığı hücresel faaliyetlerin devam etmesinde etkilidir. Bitki hücresinde canlılık faaliyetleri sürer.

1 yorum

  1. Bitki hücrelerinde bulunan peroksizomların görevleri şunlardır; bitki ve hayvan hücrelerinde herhangi bir nedenle varolan zehirli maddeleri inaktive edip yok etmeye yardımcı olur.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.