Bir Toplumun Gelişmesi İçin Sanat Yeterli midir

Sanat ve Gelişmişlik, Bir Toplumun Gelişmesi İçin Sanat Yeterli midir

Bir toplumun gelişmesi için hem sanat hem bilim etkili rol oynamaktadır. Ancak bu münazara konusunda bir toplumun gelişmesi için bize göre sadece sanat yeterli değildir.

Sanat bir toplumun kültüründe şüphesiz ki çok önemli bir yere sahiptir. Sanat alanında gelişmiş olan toplumlar genellikle ileride ve modern toplumlar olsalar da sanat gelişmişlik için tek kıstas kabul edilemez. Toplumun gelişebilmesi için en önemli olan şey düşünen ve çalışmayı seven bireylerdir. Hiçbir şeyi umursamayan, çalışmayı sevmeyen insanların yaşadığı toplumlarda gelişmişlikten bahsedebilmek mümkün değildir. Bu toplumlar gelişmeler ile ilgilenmeyen ve sadece günü kurtaramaya çalışan insanlar ile doludur. Böyle toplumlar da zaten sanatın da gelişme göstermesi çok da mümkün değildir.

Sanat bilimin ve çalışmanın yanında insanların gönlünü besleyen, onlara estetik zevk veren bir ilgi alanı olmalı ve bu yönde geliştirilmelidir. Çalışma olmadan sadece sanat eserleri ile bir yerlere varmaya çalışmak geceleri güneşin doğmasını beklemek gibidir. Bu nedenle hem çalışmalı, ilim yolundan ayrılmamalı hem de sanatı destekleyerek ruhumuzu beslemeye devam etmeliyiz.

Bir Toplumun Gelişmesi İçin Sanat Yeterli midir Münazara Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.