Bir Çizimin Harita Olabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

Bir çizimin harita olabilmesi için neler gereklidir kısaca

Bir çizimin harita sayılabilmesi için kuşbakışı olarak çizilmesi, ölçekli olarak çizilmesi, bir düzleme yansıtılmış olması gerekmektedir.

Bir çizimin harita olabilmesi için üç şart nedir?

harita

Bu maddeleri kısaca açıklamak gerekirse:

Kuşbakışı olarak çizilmiş olması: Kuşbakışı, haritası çizilen alanın tepeden görünümü demektir. Harita çizilirken kuşbakışı görünüm sağlanamadığı taktirde yeryüzü şekillerinin biçimlerinde, boyutlarında ve birbirlerine göre uzaklıklarında değişiklikler meydana gelir bu da doğru bir sonuç vermez.

Ölçekli olması: Haritadaki küçültme oranına ölçek adı verilir. Yer şekillerinin özellikleri ve ebatları, doğru şekilde aktarılamayacağından , belli bir ölçek oranında küçültülmeleri bir gerekliliktir.

Bir düzleme aktarılmış olması: Dünyanın şekli nedeniyle haritalarda yeryüzü şekilleri, kara ve denizlerin dağılışı gerçeğe uygun şekilde yansıtılamaz.  Bu çizimler haritalarda görülen gerçeğe çok yakın benzerleridir.

Haritalardaki bozulmaların gerçek nedeni küre şeklindeki dünyanın  bir düzleme yansıtılmasından  kaynaklanmaktadır. Düzleme yansıtılırken meydana gelecek bozulmaları en aza indirmek için çeşitli projeksiyon yöntemlerine yer verilir.

Bir Çizimin Harita Olabilmesi İçin Gerekli Şartlar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

12 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.