Bilgisayarın İcadı Bilgisayarı Kim Buldu

Bilgisayarı kim buldu, Bilgisayarın icadı kısaca bilgi

Bilgisayar Ne Zaman İcat Edildi

Bilgisayarı icat eden kim? Hiç aklınıza şu an tam karşınızda duran bilgisayarın kim tarafından icat edildiği ve bunun gelişimine kimin katkıda bulunduğu geldi mi?

Bilgisayarı kim tarafından, ne zaman icat edildi? Blaise Pascal’ın 1642 senesinde yapmış olduğu hesap makinesi kaynaklarda bilgisayar olarak geçmektedir. Oysaki bu makine, yalnıza toplama ile çıkarma işlemi yapan ve kullanışsız tuşlardan oluşan bir cihazdı. Almanyalı bilim adamı Gottfreid Wilhelm von Leibniz 1671 yılında bu hesap makinesini geliştirmeye adım atmıştır ve ilk dört işlemi de gerçekleştirebilen bilgisayarı 1964 yılında icat etmiştir. Esas bilgisayarlardan evvel gelişim anlamındaki en büyük katkıyı ise 1937 yılında Howard Hathaway Aiken yapmış, trigonometri ve logaritma hesabı yapabilen ve öncekinden daha uzun işlemler gerçekleştirebilen bir hesap makinesi icat etmiştir.

bilgisayar

J. Presper Eckert ve John W. Mauchly’nin takımı, II. Dünya Savaşı’nda fazlasıyla hızlı bilgisayarlara duyulan gereksinim sebebiyle, ilk elektron türü ve şu anda da kullanımda olan RAMli bilgisayarı icat etmiştir. Bu bilgisayar saatte 180 kW kadar enerji harcıyordu ve boyutu bir ev kadardı. Bunların geliştirilip satışa sunulmadıysa 1952 yılından itibaren gerçekleşmiştir. 1960 yılında bilgisayar üretiminde transistörler kullanıma sunulmuş ve binlerce transistör bir araya getirilerek devreler üretilmiştir.

Zamanla gelişen teknoloji Bill Gates ve ekibinin 1972 yılı itibari ile yazdığı yazılımlarla fazlasıyla kullanışlı hale geldi ve cebimize bile sığabilecek küçüklükte bilgisayarlar üretilmeye başladı. Bu denli gelişen teknoloji sayesinde ekonomikleşen bilgisayarlar artık her evde bulunmaya başladı.

Bilgisayarın İcadı Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

30 Yorum Yapılmış “Bilgisayarın İcadı Bilgisayarı Kim Buldu

  1. arkadaşlar youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz adı:EĞLENCE DAİRESİ şuan çok az bir sayıdayım fakat bana destek olursanız sevinirim.şimdiden herkese teşekkürler….

  2. Bu da uzunmuş.Yazana kadar canım çıktı ama diğerlerinden çok daha iyidir.
    TEŞEKKÜRLER

    Kim yazdıysa ellerine sağlık!!!

    1. sosyal ödevi ne alaka o BİLİŞİM ödevi buarada yazıların hiç biri işime yaramadı benim sorum bilgisayarı hangi ülkede ne zaman ve nasıl icad edilmiştir sorusudur o yazıda var diyenler 2. kez yazıları okuyup gözden geçirsin yani veyatta GÖZLÜK T A K S I N

Bir Cevap Yazın

Top