Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2018

Bilgisayarın Geçmişten Günümüze Gelişimi Kısaca Özet

Bu yazımızda bilgisayarın geçmişten günümüze gelişimi kısaca özet kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilgisayar, uzun ve karmaşık işlemleri belli bir sistemle mantıksal olarak düzenleyen ve sınıflandıran bir teknolojiye sahiptir. Teknik anlamda olmasa da ihtiyaç boyutunda paranın ilk kez kullanıldığı zamanlarda binlerce yıl önce tarım ve ticarette de matematik hesaplamaları gündeme gelmiştir.

Matematik hesaplamalarını daha pratik gerçekleştirmek için abaküs icat edilmiştir. Tarih boyunca bilimsel gelişmeler teknik gelişmeleri tetiklemiştir. Binlerce yıl sonra bu gelişim çok boyutlu işlemleri yapabilme mekanizmasına dönüşmüştür.

Bilgisayarın atası olarak kabul edilen bazı işlevsel matikler hesap makinesi mantığında 19. yüzyılda geliştirilmiştir. İkili sayı sisteminin bulunmasıyla birlikte komplike işlemleri belli bir mantık seviyesine göre çözen makineler bilgisayar olarak ortaya çıkmıştır.

1937 yılında IBM şirketi bilgisayar geliştirmiştir. İnsanlığın mühendisliğine ihtiyaç olmadan bilgisayar komuta edilebilmiştir. Dört işlem yapabilen, karşılaştırma yapabilen, bilgileri depolayan otomatik bir makine olarak ortaya çıkmıştır.

Yüzyılın ilk yarısının sonlarında Amerika’da geliştirilmeye devam eden bilgisayar, transistörlü ve elektrik lambalı olarak birinci nesil şeklinde ortaya çıktı. İlerleyen yıllarda sadece transistörlü olarak ikinci nesiller oluştu. Son olarak da entegre devreli bilgisayarlar kullanılmaya başlandı.

Bilgisayarların boyutları geçmişten günümüze kadar sürekli küçülerek gelmiştir. Ebat küçüldükçe hafıza artmıştır. İlk bilgisayarların oda büyüklüğünde içinde gezilebilen bilgisayarlar oldukları bilinmektedir. Günümüzde ise avuç içi bilgisayarlar bulunmaktadır.

Bilgisayar birden fazla karmaşık işi belli bir sayı sistemine göre elektrik enerjisiyle mantıksal bir süzgeçten geçirerek yapmaktadır. Birbirine entegre sistemlerden oluşmaktadır. Gelişmesini de sürdürmektedir.

Bilgisayarın Geçmişten Günümüze Gelişimi Kısaca Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Benim dersim sayesinde 5 puan

 2. merak dedi ki:

  güzel gerçektende hem bizim hemde çocuklara güzel bir bilgi yalnız çok uzun olmuş kağıda geçiremedim özetleseydi keşke

 3. Altan dedi ki:

  Teşekkürler

 4. Harika dedi ki:

  Cok guzeldi

 5. Anonim dedi ki:

  Az daha uzun özet olabilirdi

 6. Anonim dedi ki:

  Çok iyiydi

 7. Sanane dedi ki:

  İyi bilgiler ama ilk iki kıta boş yaa

 8. gamze dedi ki:

  güzel ama daha kısa olabilirdi

 9. sibel dedi ki:

  güzel ama biraz daha kısa olabilirdi bilgisayarın geçmişten günümüze gelişimi beğendim.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları