Bilgisayar Programcılığı Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Bilgisayar Programcılığı bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Bilgisayar Programcılığı Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Tanıtımı:

Bilgisayar Programcılığı programının amacı, iş hayatının ve toplumsal yaşamın bilgi toplama ve bu bilgileri işleme ile ilgili konularındaki problemlerinin bilgisayarda çözümlenmesi alanlarında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Bölüm mezunlarının çalıştıkları yerlerin çoğunluğu şirketlerin bilgi işlem merkezleri oluşturmaktadır.

Programın Amacı: Bilgisayar programının amacı iş hayatının ve toplumsal yaşamın, bilgi toplam ve bu bilgileri işleme ile ilgili konularındaki problemlerinin bilgisayarda çözümlenmesi alanlarında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Bilgisayar programcılığı programında öğretimin ilk yılında genel matematik, programlama dilleri, teknik resim, istatistik ve muhasebe gibi temel dersler verilir. Daha sonraki yıllarda ise ileri düzeyde programlama teknikleri ve uygulamalı mühendislik ve işletme dersleri okutulur.

Gereken Nitelikler:Bu alanda öğrenim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini matematik ve mantık konularında iyi yetiştirmelidirler. Kişinin iyi bir programcı olabilmesi için üzerinde çalışacağı konuyu kavrayabilme ve bunu en ince ayrıntısına kadar bilgisayar diline dökebilme yeteneğine sahip olması gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bilgisayar programcılığı programından mezun olan öğrenciler “Bilgisayar Program Teknikeri” ünvanını almaya hak kazanırlar. Mezunlar genelde bilgisayar programcısı olarak çalışmaktadırlar.

Çalışma Alanları:Çalıştıkları kurumların çoğunluğunu şirketlerin bilgiişlem merkezleri oluşturmaktadır.

Bilgisayar Programcılığı Nedir, Bilgisayar Programcılığı Ne İş Yapar, Bilgisayar Programcılığı Maaşları, Bilgisayar Programcılığı İş İmkanları, Bilgisayar Programcılığı İş Çalışma Alanları, Bilgisayar Programcılığı Mesleği Hakkında Bilgiler, Bilgisayar Programcılığı Bölümünün Geleceği, Bilgisayar Programcılığı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Bilgisayar Programcılığı Bölümü Tercih Edilir mi, Bilgisayar Programcılığı Tanıtımı, Bilgisayar Programcılığı Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Bilgisayar Programcılığı Mezunları Ne İş Yaparlar , Bilgisayar Programcılığı Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Bilgisayar Programcılığı İş Bulma Durumu

> Bilgisayar Programcılığı Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

44 yorum

 1. en az kaç puan almamız lazım ve sadece sayısaldan mı alıyor, eşit ağırlıkçı olan biri ya da eşit ağırlık bölümünde okuyorsa aynı anda bu meslegi de okulabilir mi? ya da eşit ağırlık bölümünde bir meslek okuyorsa isterse bölüm değişikliği yapıp programcılığa geçebilir mi? geçerse eğer dgs ile mi geçmesi gerek öyle ise dgs den en az kaç puan alması gerekir.

 2. Merhaba,ben sozelci olmama rağmen bilgisayar programcılığına tercih verdim çok zorlanirmiyim matematik sebebiyle
  kendime güveniyorum ama kaygilarimda yok değil .

 3. Merhaba hocam kullandığım masaüstü bilgisayarım ve dizüstü bilgisayarım var.6 gb limitinde duran vınn kullanıyorum.Bu kullandığım üçüncü vınn oluyor.Birinci vınn’ı dört ay kullandım her şey normaldi!Bundan sonra mp3 indirmeye başladım internet kotam çabuk bitmeye başladı.Mesela internetten 5 mb’lik mp3,oyun veya program indirdiğim zaman üzerinde 5 mb yazıyor fakat kota 20-25 mb olarak harcanıyor,dosya indirsem de web sitelerinde gezinsem de aynı oluyor.Bilgisayarı bilgisayarcıya götürdüm otomatik güncellemeleri kapattı,windows u yeniden kurdu sorun yine çözülmedi.Vınn ı bilgisayarların her ikisine de taktığım da sonuç yine değişmiyor yani kotam çabuk bitiyor.Daha önce interneti komşuyla ortak kullanırken yani interneti komşudan alırken böyle bir sorun yoktu.Lütfen bunun yani kotanın çabuk bitmesinin çözümü nedir söyler misiniz?

 4. ben okudum bitirdim boş bilgisayarcı olan insanların tahtası eksik insanlar hepsi yani çogu oyle ben tavsiye etmiyorum brn sadece yorum söyledim in çok boş bir bölüm gıdecegin sınıfta bir veya iki kişi ancak çıkar

 5. BEN LISE SON OGRENCISIYIM BIR HAFTADIR BUNLARI ARASTIRIYORUM ANLADIGIM KADARIYLA BU BOLUM MATEMATIK AGIRLI ZOR BI BOLUM 2 YILLIGINDAN HIC BISEY OLMAZ 4 YILLIK OKUYUP OLABILIRSIN DIYE DUSUNUYORUM

 6. Ben bilgisayar teknisyenligi lise olarak bitirdim simdide bilgisayar programciligi okuyorum. Ve bu bolumu okumak için kişide istek olmali layylayy lomla hicbir meslek olmaz tabi.

 7. kardeş bilişim teknolojileri wep programcılık dalından mevzunum yanlız dikey geciş yaptım ve diyarbakırlıyım dicle üniversitesinde sadece bil gisayar programcılık var gecmeyi tavsiyem edermisin evliyim

 8. Sakın sakın kardeşlerim ben bilgisayar prog. meslek yüksek oklu mevzunuyum nedildiği göründüğü gibi değil aklınız varsa başka bölümlere yogunlaşın bu bölümden mevzun olana bi bok yok aynı lise mevzunu gibisin halk eğitime git bilgisayar sertifikası al daha iyi….

  • Dostum kusura bakma da 2 yıllık okuyup kendini geliştirmezsen hiçbir meslekte dikiş tutturamazsın boşu boşuna gelip de milleti meslekten soğutma 2 yıllık okuyup bill gates’e kafa tutacağını falan mı sanıyodun

  • Lise sondayim ve 6 yıldan fazladır bilgisayar da kendimi sürekli geliştiriyorum üni. Sınavında çok iyi bir puan alamasamda bu bölümü tercih edip kendimi geliştirerek daha iyi bir üst düzey programcı olabilirim yani insan kendini ne kadar iyi gelistirirse o kadar ekmeğini yer senin elinde dostum :)

 9. son sınıf öğrencisiyim.bilişim ve teknoloji bölümü web proğ.öğrencisiyim.sizce bu bölüm mantıklı mı hangi bölümü seçeceğimi bilmiyorum.acil cvp lütfen

 10. merhaba ösym 2 yılık AÇIK ÖĞRETİM İÇİN NERESİ OLURSA OLSUN KAYIT YAPABİLİRMİYİM DÜZLİSE MEZUNU SOSYAL BÖLÜM 1999 MEZUNUYUM ACIL YARDIM BEKLİYORUM

  PUANLARI VE BAŞARI SIRALARI YGS-1 YGS-2 YGS-3 YGS-4 YGS-5 YGS-6
  PUANI 132,00399 129,99902 134,01961 134,90974 134,62557 132,25915
  BAŞARI SIRASI 1539728 1590748 1624192 1609240 1596308 1582443

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.