Beyin Göçü Nedir Kısaca

Beyin Göçü Nedir Kısaca hakkında bilgi.

Akıl ve düşünce bilgisinin bir yurttan bir başkasına temelli gitmesidir. Bilim insanları yetiştikleri ülkede araştırmaları için gerekli olan kaynakları elde edemediğinden veya ilgi görmediğinden dolayı başka bir ülkeye gitmek zorunda kalabilir. Beyin göçü vasıflı insanların ülkeden ayrılmasına verilen isimdir. Bunlara bilim insanları, mühendisler, hekimler ve benzeri meslekler dahildir.

Gelişmemiş ülkeler beyin göçü verirken gelişmiş ülkeler beyin göçü alır. Gelişmemiş ülkelerde bir şekilde yetişen ve kendisini geliştiren insanlar iş bulamadığında veya mesleğini istediği gibi icra edemediği durumlarda başka ülkelere giderler. Beyin göçü ismi bu insanların gittiklerinde sahip oldukları bilgi ve deneyimi de götürmesinden dolayı konmuştur.

Örneğin İran ve Irak’ta pek çok değerli insanın değeri anlaşılamadığından buradan pek çok insan ülkemizde çalışmaktadır. Burada yaptıkları mesleğin karşılığını alabilmekteler.

Ülkemiz de beyin göçü vermektedir. İşsizlik ve ekonomik kriz buna neden olmaktadır. Üniversite mezunlarının bile iş bulamadığından dolayı sokakta simit sattığını gördüğümüz için buna şaşmamak gerekir.

indir (1)

Beyin Göçü Nedir Nedenleri Nelerdir Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

 

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.