6:49 pm - Pazartesi Mart 27, 2017

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir Tanıtımı

Pazar, 14 Ağustos 2016, 12:47 | Güncel | 85 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Beslenme ve Diyetetik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Beslenme ve Diyetetik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Tanıtımı:

Beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücü yetiştirilir ve araştırma yapılır. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumları, diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapılabilir. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışılabilir. Beslenme eğitimcisi olarak. Eğitim kurumlarında çalışılabilir, araştırma ve endüstiri kuruluşlarında görev alınabilir.

Programın Amacı: Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Gereken Nitelikler:Beslenme bilimi biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından ilgili bir alandır. Bu nedenle, beslenme ve diyetetik alanında çalışacak kişilerin doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Ayrıca sabırlı, başkaları ile işbirliği yapabilen, düşüncelerini başkalarına aktarıp onları etkileyebilen kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Diyetisyen” ünvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar. Yönetici diyetisyen hastane, okul, yurt, endüstri ve kamu kuruluşları gibi kurumlara, besin maddelerinin satın alınması, hazırlanması, pişirilmesi ve servisiyle uğraşır. İnsanların en iyi ve en ekonomik yönden beslenebilmesi için gerekli beslenme planlamasını yapar, uygulanmasını denetler. Tedavi diyetisyeni, hastaların durumuna göre verilecek özel diyetleri düzenler, yemeğin hastaya verilmesini ve hasta tarafından tüketilmesini sağlar. Taburcu olan ve polikliniğe gelen hastaları, evde uygulamaları gereken diyet konusunda eğitir. Halk sağlığı diyetisyenleri sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli önerilerde bulunurlar. Ayrıca diyetisyenler gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da çalışmaktadırlar.

Çalışma Alanları: Mezunların çalışma alanları dört grupta toplanabilir:

1. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler.
2. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
3. Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilirler.
4. Araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alabilirler.

Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek alanıdır. Okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, kamu ve endüstri kuruluşlarında vb yerlerde diyetisyenin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir diyetisyenin iş bulma sorunu olmayabilir.

Beslenme ve Diyetetik Nedir, Beslenme ve Diyetetik Ne İş Yapar, Beslenme ve Diyetetik Maaşları, Beslenme ve Diyetetik İş İmkanları, Beslenme ve Diyetetik İş Çalışma Alanları, Beslenme ve Diyetetik Mesleği Hakkında Bilgiler, Beslenme ve Diyetetik Bölümünün Geleceği, Beslenme ve Diyetetik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Tercih Edilir mi, Beslenme ve Diyetetik Tanıtımı, Beslenme ve Diyetetik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Beslenme ve Diyetetik Mezunları Ne İş Yaparlar , Beslenme ve Diyetetik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Beslenme ve Diyetetik İş Bulma Durumu

> Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

85 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. Gözde dedi ki:

  Kusura bakmayi n arkadaşlar aynı şeyler iki kere yazılmış klavye sorunu galiba .

 2. Gözde dedi ki:

  Ya of kirildim doğrusu sadece açık bayanlar mi alınıyor ben kapali olmayi düşünüyordum amaa off ya bi meslek bulamicaz mi biz ya subay olacaktım ama bu meslek ilgimi çekti ama yalnız açık bayanlarmis :((

  • Ayşe dedi ki:

   Bende kapalıyım..11.sınıfım diyetisyen olmayı düşünüyorum.

  • Ruh dedi ki:

   Kim demiş açık bayanlar alınacak sadece diye

  • INFP.YRN dedi ki:

   O eskiden di,artık kapalılar için de çokca imkan var.Şahsen ben kapalıyım,bu mesleği düşünüyorum ve olacağım da inşallah.Kim diyor kapalılar yapamaz diye?!?!

Yorum Yazın