Basıncın Hal Değişimine Etkisi Nedir

Birim yüzeye dik olarak etki eden kuvvete basınç adı verilmektedir. Dolayısıyla bu kuvvet maddeleri oluşturan molekülleri bir arada tutar. Katı maddeler eridiğinde hacimleri büyür, donduğunda ise hacimleri küçülür. Erirken hacimleri büyüyen maddelerde basınç kuvveti artarken erime zorlaştığı için erime noktasının değerleri de yükselme gösterir. Basınç azaldığında ise erime noktasının değerleri de düşmektedir. Ancak bazı maddeler bu kuralı bozar ve donarken hacmi büyür ve erirken hacmi küçülür. Bu tarz maddelere örnek olarak suyu verebiliriz. Su donduğu zaman hacmi büyür, öz kütlesi ise azalır, bu yüzden de buz kütlesi su üzerinde yüzebilir. Ağzına kadar su dolu şişenin dondurulduğunda çatlamasının sebebi de; suyun donduğunda hacminin büyümesi ve kabına sığmamasıdır.

Yükseltisi fazla olan dağların tepesinde bulunan karın yaz mevsiminde erimesinin temel nedeni de; açık hava basıncının yükseklere çıktıkça azalması ve bununla birlikte erime noktasının da yükselmesidir diyebiliriz.

Basıncın Hal Değişimi Üzerindeki Etkisi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.