Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2017

Başarı İçin Çalışmak Mı Zeka Mı Önemlidir Münazara

s19

Bu yazımızda başarı için çalışmak mı zeka mı önemlidir münazara kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çalışmak üzerine:

Başarılı olmak için çok çalışmak gerekmez. Az ve öz çalışmak gerekir. Bu çalışma şekliyle günlük periyodik çalışmalar yapılmalıdır. Türkiye’de yapılan bütün sınavlar orta seviyeye hitap etmektedir. Bu demektir ki çalışmakla bu sınavlar başarılır. İleri zeka veya üstün zeka olmaya gerek yoktur. Zeka akıl yürütme, kavramadır. Bilgilerin akıl yürütmeden de öğrenildiği görülmüştür.

Akıl yürütülmeden öğrenilen bilgiler sayesinde başarılı olunmaktadır. Uzmanlar sınavdan önce okunulan bilgilerin akılda kalıcılığının fazla olduğunu söylemekte ve öğrenme gücüne işaret etmektedir. Çalışmakla başarılı olunabilir demek olan bu bulgular zekanın o kadar da önemli olmadığı göstermektedir.

Tarihte birçok bilim insanı geri zekalı olduğu için okullarından atılmıştır. Okullar zekaya önem vermez. Çalışmaya önem verir. Çaba ve zeka okul için bir şey ifade etmez. Bu nedenle çalışmak gerekir. Peki bu bilim adamları zekasız olduklarına göre nasıl başarılı olmuşlardır? Tabi ki düşünceleri üzerinde sıkça çalışarak olmuşlardır. Bu çalışma, en başta söylediğimiz gibi periyodik az ve öz çalışmalar kapsamındadır.

Zeka üzerine:

Çalışmak her zaman faydalı değildir. Zeka kavrama gücünün ve aklın yeteneğinin bir ürünü olarak başarıyı sağlar. Başarılı insanlar zekidir. Türkiye’de sınavlar orta zeka seviyesine göre yapılır. Merkezi sınavların zeka seviyesini ölçü alması başarılı olmanın zeki olmaktan geçtiğini göstermektedir.

Sınavdan önce öğrenilen bilgiler öğrenmeyi arttırsa da sanıldığı gibi kalıcılık sağlamaz. Uzun vadede unutulur gider. Zeka pratikliği başarmanın en büyük sırrıdır. Tarihte birçok bilim adamının zekası yüzünden okuldan atıldığı doğrudur. Çünkü zeka herkes tarafında fark edilemez. Kendini de okul süresinin kısa vadeleri içinde göstermeyebilir. Bilim insanların elde ettiği başarılar beyinlerinde zeka seviyelerinin yüksek olmasından kaynaklı olduğu ispatlanmıştır.

Başarı İçin Çalışmak Mı Zeka Mı Önemlidir Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları