5:48 pm - Pazartesi Ocak 23, 2017

Baltayı taşa vurmak deyiminin anlamı kompozisyon

Perşembe, 22 Eylül 2016, 19:23 | Eğitim Dünyası | 0 Yorum

Baltayı taşa vurmak deyiminin anlamı kompozisyon hakkında yazı. Baltayı taşa vurmak deyiminin anlamı kompozisyon

Bu yazı ile sizlere baltayı taşa vurmak deyiminin manasını açıklayacağız. Baltayı taşa vurma deyimi kelime anlamı olarak karşımızdaki kişiye dokunacak bir şey söyleyip gaf yapmak anlamındadır.

Şimdi bu deyimi biraz daha ayrıntılı açıklayalım. Baltayı taşa vurma deyimi ile ifade edilmek istenen esas mana ara sıra fark etmeden sözlerimiz ile karşımızdaki insana kırıcı şeyler söylememizdir.

Söylediğimiz şeylere sürekli olarak dikkat etmeliyiz. Karşımızdaki kişinin hassas olabileceğini düşünüp ona göre sözlerimizi seçmeliyiz. Kelimelerimizi de dikkatle seçmemizde fayda vardır. Kimi zaman fark etmeden söylediğimiz sözler karşımızdakini üzebilir. Bu da pek hoş bir durum değildir. Bunun aynen bize de yapılmasını istemiyor isek ona göre konuşmalıyız.

Kimi zaman karşımıza gelen zor durumlarda ise baltayı taşa vurmak deyimi kullanılabilir. Mesela ” Kura çekiminde bu kez çok zor bir ekibe denk geldik. Bu sefer baltayı taşa vurduk.” cümlesindeki gibi kullanımı vardır. Bu farklı anlamı da günlük hayatta sık sık kullanılır.

Baltayı taşa vurmak deyiminin anlamı kompozisyon hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

Yorum Yazın