Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2018

Balıkçılık En Çok Hangi Bölgede Gelişmiştir?

Bu yazımızda balıkçılık en çok hangi bölgede gelişmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ayrıca ülkemizde bir de iç deniz bulunmaktadır. Karalar üzerinde irili ufaklı göller bulunmaktadır. Ülkemiz tuzlu ve tatlı su kaynakları bakımından oldukça zengindir.

 

Bununla beraber ülkemizde balıkçılık da gelişmiştir. En çok balıkçılık yapılan bölgemiz Karadeniz Bölgesi’dir. Çünkü Karadeniz’de iş imkanları diğer bölgelere göre kısıtlıdır. Karadeniz’den sonra Marmara ve Akdeniz Bölgesi’nde de balıkçılık yapılmaktadır.

Ülkemizde tatlı su balıkçılığı da yapılmaktadır. Göller yöresinde bu imkanlar gelişmiştir. Ayrıca balık yetiştirme tesisleri de Anadolu’nun belli nüfus yoğunluğuna sahip yerlerinde gerçekleştirilmektedir.

Karadeniz Bölgesi’nin iş imkanlarının yeryüzü şekilleri nedeniyle biraz kısıtlı olması, insanları denizcilik faaliyeti yapmaya mecbur etmiştir. Bu nedenle balıkçılık da gelişmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. safiye dedi ki:

    Balık tutmayı çok seviyorum ben akdeniz tarafındayı burada çok balık yok. Elinde naylondan bir oltayla deniz diplerinden balık sanıp, fosforlar, yakamozlar, parıltılar yakalayacaksın..

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları