5:38 pm - Perşembe Mart 30, 2017

Balık Baştan Kokar Atasözünün Anlamı

Pazar, 2 Ekim 2016, 11:02 | Eğitim Dünyası | 1 Yorum

Dilimizde birçok atasözü bulunmaktadır. Atalarımızın tecrübelerine dayalı olarak söylenmiş olan bu atasözleri bazen gerçek bazen de mecaz anlamları ile karşımıza çıkmaktadır. Bu sayfamızda mecaz anlamda kullanılan atasözlerinden bir tanesi olan balık baştan kokar atasözünün anlamı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Toplumsal hayatta yaşamımızı sürdürdüğümüz her yerde bir yönetilenler bir de yönetenler ile karşı karşıya geliriz. Gerek okul gerek aile gerekse iş yaşamında her zaman söz söyleyen ve kendisine bağlı olan kişileri idari eden yöneticiler bulunmaktadır. Balık baştan kokar atasözünde anlatılmak istenen başta bulunan bu idarecilerin bozulması halinde ona bağlı olarak faaliyet gösteren kişilerin de davranışlarının bozulacağıdır.

Başta bulunan bir müdür, bir müdür, bir amir, bir aile reisi kötü davranışlarda bulunmaya başlamışsa ona bağlı olan kişilerde de bozulmanın gerçekleşmesi muhtemeldir. Kendisine liderlik eden kişinin kötü olması durumunda birey onu kendisine örnek alır ve yavaş yavaş amirine benzemeye başlar. Bu nedenle sağlıklı bir toplum için öncelikle baştaki idarecilerin güvenilir ve doğru kimseler olması gerekmektedir.

Balık Baştan Kokar Kompozisyon Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Balık Baştan Kokar Atasözünün Anlamı"

  1. Hasan dedi ki:

    Lütfen atasozu koyun su sayfaya su an cok kizginim…

Yorum Yazın