Bahçe Ziraati Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Bahçe Ziraati bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Bahçe Ziraati Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Bahçe Ziraati Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı 

Bahçe ziraatı programının amacı meyve ve sebzelerin üretimi, depolanması ve pazarlanması alanında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler 

Bahçe ziraatı programında matematik, istatistik, ekonomi, toprak bilgisi, bağcılık, meyve yetiştirme, süs bitkilerinin çoğalması, sebze yetiştirme, bahçe bitkileri zararlıları, budama bahçe ürünlerinin muhafazası ve çoğalması gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler

Bahçe bitkileri programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili, bitki yetiştirmeye meraklı açık havada çalışmaktan hoşlanan, dikkatli kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Bahçe ziraatı programını bitirenlere “Bahçe Ziraatı Teknikeri” unvanı verilir. Bahçe ziraatı teknikerleri ziraatı, mühendislerine yardımcı olarak meyve, sebze bağ yetiştiriciliğinden ekim, dikim, gübreleme ilaçlama, budama hasat depolama gibi işlemlerin yürütülmesini, denetimini ve kontrolünü sağlarlar. Ziraat teknikerleri genellikle açık havada arazi koşullarında çalışırlar.

Çalışma Alanları 

Bahçe ziraatı programından mezun olanlar kamuya veya özel sektöre ait tarım kuruluşlarında görev alabilecekleri gibi, kendi bahçelerinde de çalışabilirler.

Bahçe Ziraati Nedir, Bahçe Ziraati Ne İş Yapar, Bahçe Ziraati Maaşları, Bahçe Ziraati İş İmkanları, Bahçe Ziraati İş Çalışma Alanları, Bahçe Ziraati Mesleği Hakkında Bilgiler, Bahçe Ziraati Bölümünün Geleceği, Bahçe Ziraati Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Bahçe Ziraati Bölümü Tercih Edilir mi, Bahçe Ziraati Tanıtımı, Bahçe Ziraati Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Bahçe Ziraati Mezunları Ne İş Yaparlar , Bahçe Ziraati Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Bahçe Ziraati İş Bulma Durumu

> Bahçe Ziraati Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

14 Yorum Var. Siz de Hemen Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

 • Şule nur

  Bölümden mezun bir ablamı tanıyorum 83 le kpssden atandı ilk senesinde örgün eğitimle. 3.700 alıyor. Erkeklerin yoğun olduğu bir iş alanı olduğu doğru. Ama örnek gösterdiğim ablanın kurumu küçülmeye gittiği için işçi alımları düşecekmiş. Ataması falan yok diyenlerinki tamamen uydurma.

 • kazım

  bu bölümün hiç bir yerde alımı yok.. sırf iki yıllık diye okuyacaksan bırak lise mezunu kal önünde daha fazla seçenek olur. son bes yılda 10 kşilik atama yapılmayan br bölüm daha ne varsa aklınıza getirin, düşünmeyin bile

 • feyza

  peyzaj bölümüyle aynı mı bu bölüm bitkileri çok seviyorum bakmayı yetiştirmeyi..ama olduğum şehirde peyzaj yok napabilirim bu bölüme gitsem acaba bnm için sıkıntı olur mu

  • medeni

   bende bahçe tarıma bu sen gidecem ama hşiçbir bilgim size sadece şunu soruym: memnun mususnuz? lütfen bu cevap benim için önemli şimdiden teşekkürler

   • doğan

    Kardeşim Tarımı seviyorsan yaz ben bu bölümü okuyorum iş olanağı daha çok sana bağlı kendini gösterirsen en azından özel bir şirkette iş bulursun.ama olduğun gibi kalırsan boş boşuna okumuşş olursun.

  • Fatih

   bn bu bölümü okuyup zirai ilaç satan bayilik alabilmek için belge almak istiyorum 4 yıllığı bitirmem şart mı ? 2 yıl bittikten sonra belgeyi alabilirmiyim ?(YARDIMCI OLUN)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.