10:16 am - Cumartesi Mart 25, 2017

Bağımsızlık Sembollerimiz Nelerdir

Cumartesi, 8 Ekim 2016, 0:50 | Öğrenciye Bilgiler | 67 Yorum

Bağımsızlık Sembollerimiz Nelerdir Kısaca

 Türk bayrağı: Bayrağımız al rengini bu toprakların bağımsızlığı için mücadele verip ölen şehitlerimizin kanından almıştır. Bayrağımız bağımsızlığımızın en önemli sembollerinden biridir.

Kırmızı zemin üzerine beyaz ay ve yıldızdan oluşan Türk bayrağının bu şekli 29 Mayıs 1936 tarihinde çıkan Türk Bayrağı Kanunu ile almıştır. Türk bayrağının yırtık, sökük, yamalı, delik veya manevi değerine layık olmayan bir şekilde bulunması bu kanuna göre yasaktır. Resmi törenler dışında masada örtü gibi kullanılamaz ve oturulan ya da ayakla basılabilen yerlere konulamaz. Yine bu gibi yerlere bayrak deseni olarak basılamaz. Kişilerin bayrağı üniforma ve kıyafet şeklinde giymesi yasaktır. Manevi değeri yüksek olan bayrak yakılıp yırtılamaz, yere atılamaz ve saygısız bir biçimde kişilerce kullanılamaz.

İstiklal Marşı: İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış ve Türk milletine bağımsızlık sembolü olarak sunulmuştur. Kurtuluş Savaşının olduğu yıllarda cephedeki askerlerin motivasyonu ve milli değerlerin yükseltilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ödüllü bir marş yarışması yapmış ve 724 şair bu yarışmaya katılmıştır. Komisyon şiirleri inceledikten sonra 6 şiir seçmiş ve bu şiirlerin ulusal marş niteliği taşımadıkları görülmüştür. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver de istiklal marşımızı Mehmet Akif Ersoy’un yazmasını istemiştir. Mehmet Akif Ersoy ise İstiklal Marşı’nı yazmış ancak para ödülünü kabul etmemiştir.

Türk Lirası: Her bağımsız devlette olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin de para birimi vardır. Bu para birimi Türk Lirasıdır.

Cumhurbaşkanlığı Forsu: Bir bağımsızlık sembolü olan cumhurbaşkanlığı forsunda sarı renkli yıldızlar vardır ve geçmişte kurulmuş olan 16 büyük Türk devletini simgeler. Forstaki yıldızların ortasında ise güneş bulunur ve Türkiye Cumhuriyeti’ni simgeler.

Bağımsızlık Sembollerimiz Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

67 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Bağımsızlık Sembollerimiz Nelerdir"

 1. Simal gül dedi ki:

  Sorduğum sorunun cevabı yok onları sorsam onlar cıkmaz

 2. ipek dedi ki:

  ya 12 tane olması lazım dedi ama hoca :( :( :(

 3. Aynur Karaca dedi ki:

  Harika ödevi çok yaradı.

 4. merve dedi ki:

  güzel bir site

 5. tuğba dedi ki:

  bir milletin bağımsızlık sembolü nedir

  • melda baran dedi ki:

   bir milletin,ülkenin bağımsızlık sembolünün başı BAYRAĞIDIR VE İSTİKLAL MARŞIDIR

 6. yazmasamda olur dedi ki:

  inşallah prformans ödevimde yardımcı olur

 7. MiSaFiR dedi ki:

  bayrağımız ,istiklal marşımız ,atatürk ve anıtkabir ,dilimiz, cumurbaşkanlığı forsu ,başkentimiz, tbmm ,türk lirası ,anayasamız, milli takımlarımız ,ulusal egemenlk ve çock bayramı. İşinize yaradımı???

  • misafir dedi ki:

   Hayir oyle deil .
   Cumhurbaşkanlığı forsu ,bayragimiz ,dilimiz , istiklal marsimiz, baskentimiz, anayasamiz,turk lirasi toplam da 7 tne olmasi gerek

 8. Ismimi boşver dedi ki:

  Çok güzel çok beğendim :)))))

 9. yazmasam da olur dedi ki:

  İyi de zaten daha dilimiz başkentimizz filan var neden yazmamışlar ki aman neyse ben yine de cumhurbaşkanlığı forsunuj unutmuştum onu buldum ya o yeter

 10. yazmasam da olur dedi ki:

  Eee bu kadar mı az değil mi daha olması lazım

Yorum Yazın