11:47 pm - Pazartesi Mart 27, 2017

Bağdatlı Rûhî Kimdir

Pazartesi, 19 Eylül 2016, 19:40 | Eğitim Dünyası | 0 Yorum

Bu sayfamızda Bağdatlı Ruhi kimdir sorusunun cevabını vererek Bağdatlı Ruhi’nin eserleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Asıl adı Osman olan Bağdatlı Ruhi, 16 asırda yaşamış olan Divan edebiyatı şairlerindendir. Babası Kanuni Sultan Süleyman’ın Bağdat seferine katılmış olan bir askerdir. Şiirlerinden elde edilen bilgiye göre Bağdatlı Ruhi de bir sipahi askeridir.

Bağdatlı Ruhi, dönemin ünlü devlet adamları ve ünlü şairleri ile arkadaşlık yapmış ve onlardan etkilenmiştir. Özellikle Fuzuli en çok etkilendiği şairler arasında yer almaktadır. Eserlerinde bir taraftan savaş meydanlarının yiğitliğini ele alırken bir taraftan da dönemini eleştiren tenkitleri büyük yer tutmaktadır. Özellikle de Irak ve Şam’daki idari yapının eksiklerini şiirlerinde sıkça eleştirmiştir. Eserlerinde halk dilini ve halk söyleyişlerini ustalıkla dile getirmiştir.

En önemli eseri 17 bent şeklinde yazmış olduğu Terkib-i Bent adlı manzumesidir. O, bu eseri ile terkib-i Bent türünün en başarılı örneklerinden birini vermiştir. Döneminde oldukça beğeni toplayan bu esere başta Ziya Paşa ve Şeyh Galip olmak üzere birçok şair nazireler kaleme almıştır.

Bağdatlı Ruhi Hayatı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın