Badminton Nedir Nasıl Oynanır

Badminton nedir nasıl oynanır kuralları nelerdir kısaca hakkında bilgi özet, Badminton nedir nasıl oynanır

Badminton file gerilmiş bir sahada raketler ve özel topu ile oynanan bir spordur. Top file üzerinden raketle rakibin alanına atılır ve rakip topu karşılayamazsa sayı kaydedilmiş olur. Herkes tarafından kolaylıkla oynanabilen bu spor türünün isteklileri son zamanlarda artmıştır.

Büyük küçük herkes tarafından beğenilmesinin nedenleri şiddet gösterilen bir spor türü olmaması, oynarken ve izlenirken çok büyük keyifler alınması olabilir. Ayrıca bu nedenlerde ötürü bayanlar da sıklıkla tercih etmekte ve severek oynamaktadırlar. Kişi ait olduğu sahayı karşıdan gelen topa göre kullanmalı ve her yanda hakimiyet kurmalıdır. Oyunda hızlı ayak hareketleri hakimdir. Bu açıdan da kılıç kullanmayı anımsatmaktadır.

Badminton’un doğuşu uzakdoğuya dayanmaktadır. MÖ 5. yüzyılda Çinlilerin oynadığı Ti Jian Zi adı verilen oyun Badminton’un ilkeli sayılabilir. Ayrıca Hindistan’da da 19. yüzyılda Badminton’a benzeyen poona adını verdikleri oyun oynanırmış. 19. yüzyılın son yarısında 1870’lerde Hindistan’dan İngiltere’ye dönen bir kısım subay bu oyunu ilk defa kurallarına göre oynamışlardır. Bu gerçek anlamda Badminton’un ilk örneğidir ve oyunun kurallarını tam olarak koyan kişi J. L. Baldwin adlı sporcudur.

Badminton Nedir Nasıl Oynanır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.