Avrupalı Ressam Neden Bir Avrupalıyı Türk Kıyafetleri İçinde Çizmiş Olabilir

turk-kiyafetleri-icinde-bir-avrupaliTarih boyunca her medeniyet birbirleri ile girdiği ticari ilişkiler sonucunda birbirlerinin kültürünü, sanatını ve diğer bir çok özelliklerini etkilemiştir ve her medeniyet etkileşime girdiği medeniyetin özelliklerinin yansımalarını ken kültürel ögelerined ve snat eserlrinde illa ki yansıtmaktadır. Bu yazımızda Avrupalı ressam neden bir Avrupalıyı Türk kıyafetleri içinde çizmiş olabilir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere sunacağız.

XVII. yüzyılda Süleyman Ağa adında bir elçi Fransa’ya gönderilmiştir. Fransa’ya gönderilen Süleyman Ağa ve yanındaki insanlar çok kısa bir zaman dilimi içinde Fransa halkının büyük beğenisini üstünde toplmamıştır.

Fransa’ya gönderilen Süleyman Ağa ve yanındaki kişiler bir süre Fransa’da kalırken aynı zamanda bu dönem içinde Türk kültürünü yansıtan kıyafetler giymişlerdir ve kendi yaşamlarında Türk kültürünün izlerini devam ettirmişlerdir. Kısa bir zaman geçtikten sonra Fransa halkı da Türk giyim tarzından etkilenmeye başlamıştır ve özellikle Fransa’da düzenlenen maskeli balolarda Türk kültürünün yansıması olan elbiseler giyilmeye başlanmıştır ve zaman içinde bu elbiseler bir giyim modası haline gelmiştir. Süleyman Ağa, Fransa’da yaşadığı evde Türk kültürünü anımsatan halıları, minderleri ve divan olarak bilinen sedirleri kullanmıştır ve evinde gül suyu kokan eşaylara yer vermiştir. bu ev döşemesi Fransa halkının oldukça beğenisini kazanmıştır.

Avrupa ressam da yapmış olduğu sanat eserinde Türk giyim tarzından etkilenmiştir ve resmettiği Avrupalıyı Türk kıyafetleri ile çizmiştir. Bu da Avrupalıların Türk giyim kültüründen etkilendiğinin en güzel kanıtıdır.

Avrupalı Ressam Neden Bir Avrupalıyı Neden Türk Kıyafetleri İçinde Çizmiş Olabilir Sizler de Görüşlerinizi Yorum Kısmından Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.