Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

ATP Nedir Nasıl Elde Edilir

ATP nedir nasıl oluşur hakkında bilgi kısaca özet, ATP nedir vikipedi, ATP nedir nasıl elde edilir

ATP molekülünün açılımı Adenozin 5′-trifosfattır. Vücudumuzda pek çok tepkime ATP ile gerçekleştirilir. Bazı tepkimelerin gerçekleşmesi için büyük önemi vardır ve vücudumuzun olmazsa olmazıdır. Ayrıca yapıya da katılır ve RNA sentezi için gerekli 4 monomerden biri olarak yapımda bulunur. Bazı hücre içi sinyal yollarında da ATP işlev yapar. Protein kinaz adı verilen enzimin tepkimesine gerekli olan fosfat molekülü ATP’den karşılanır ve bu şekilde hücre içi haberleşmede de rol almış olur.

ATP’nin Yapısı

ATP molekülü hücrenin farklı farklı yerlerinde yapılabilir. Mitokondride de kloroplastta da ATP sentezi görülür. Farklı yerlerde sentezlenen ATPler yine aynı yapıda olmak zorundadır. Su molekülü nasıl her zaman aynı formülle aynı şekilde yapılanıyorsa ATP  molekülünün yapısı da değişmez. Peki hücre zarından geçememesine rağmen ATP nasıl oluyor da mitokondri zarından geçip sitoplazmada kullanılabiliyor? Ya da kloroplastta üretilen ATP neden sitoplazmada ya da mitokondride kullanılmıyor? Tüm bunların cevaplarını sizin için derledik.

Kloroplastta ATP sentezlenmesi fotosentez tepkimeleri için yapılmaktadır. Tam olarak fotosentezin ışığa bağımlı tepkimeleri olarak incelenen kısımda açığa çıkan ATP, fotosentez tepkimesinin devamında, ışıktan bağımsız tepkime zincirlerinde kullanılır. Fotosentez sırasında kendi tepkimeleri için gerekli olan ATP’yi yine kendi üreten kloroplastın, bu ATP’yi sitoplazmaya aktarmasının bir faydası olmayacaktır. Kloroplast bu şekilde kendi kendine yetebilir ve ATP verimli bir şekilde kullanılmış olur.

Hücre içindeki zarların her birinin ve ayrıca hücre zarının maddelere geçirgenlikleri çok farklıdır. Her zar, çevrelediği yapının ihtiyaçlarına ve donanımına göre geçirgenliğini belirler ve buna göre bazı moleküllerin geçişine izin verir. Bu geçiş mekanizmalarını düzenleyen sistemlerden biri de zar üzerindeki kanalların büyüklükleridir. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda, ATP’nin hücre zarından geçemezken mitokondriden geçerek sitoplazmaya aktarılması normal bir durumdur.

Kloroplast protein sentezi için donanıma sahip bir organel olduğundan kendi proteinini de kendi yapmaktadır. Ancak bu proteinlerin sentezlenmesi için gerekli olan enerji kloroplastta üretilen ATP’den sağlanmaz, hücre sitoplazmasından alınır. Kloroplastta üretilen ATP öncelikli olarak fotosentez tepkimelerine aittir. Eğer üretilen ATP fotosentez tepkimelerinin devamında kullanılmazsa protein sentezi gibi enerji harcanan tepkimelerde kullanılabilir.

ATP Nedir Nasıl Elde Edilir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cabbar can dedi ki:

    ben çok iyiiii

Yorum Yaz

e okul