Atom Konusunda Çalışma Yapan Bilim İnsanları ve Hayatları

Atom Konusunda Çalışma Yapan Bilim İnsanlarının Hayatları Kısaca

Atom üzerine çalışma yapan bilim adamları ve hayatları hakkında bilgi verelim. İlk çağlardan bu güne kadar atom konusunda birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Bu konuda araştırma yapan bilim adamlarından bazıları şunlardır:

1.Aristotales (Aristo) (MÖ 384-322): Aristo; ateş, hava, su ve toprak olmak üzere maddeyi oluşturan dört unsurun bulunduğunu kabul eder. Ünlü bilim adamına göre madde sonsuz sayıda küçük parçacığa bölünebilir ancak bu kadar küçük parçacıklara bir isim vermek gereksizdir.

2.John Dalton (Can Daltın) (1766-1844): Dalton’a göre madde parçalanamayan küreleri andırır. Benzer olmayan atomlar değişik kütlelere sahiptir ancak her madde atomlardan meydana gelmektedir. Atomlar parçalanamayan bir bütündür ve her maddenin atomları birbirine benzemektedir.

3.Marie Curie (meri Küri) (1867-1934): Atomun parçalanamayacağı tezini çürütmüş bir bilim kadınıdır. Uranyumla deneyler yaparak radyoaktiviteyi ortaya koymuştur. Ünlü bilim adamı radyum elementini parçalara ayırmayı başarabilmiştir.

4.Henri Becquerel (Henri Bekerel) (1852-1908): Üzerinde taşıdığı radyum elementinin vücudunda yarattığı değişikliğe dayanarak radyum elementinin kanser tedavisinde kullanılmasına katkıda bulunmuştur.

5. Joseph John Thomson (Cosıf Can Tamsın) (1856-1940): Elektron ve atomun pozitif yüklü olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca atomdaki elektron ve proton hakkında da araştırmalar yapmıştır.

Atom Konusunda Çalışma Yapan Bilim İnsanları Kimlerdir Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi Verdik.

71 yorum

  1. Bilim adamlarını çok iyi açıklamışsınız fakat hayatları çok kısa ve pek birşey anlatılmamış bu bilim insanlarının hayatı 2 satıramı bedel mesela oktay sinanoğlu neden yok oda atom üzerinde çalışmalar yapmıştır bu sayfa 1 haftaya kadar güncellenmeli meb şikayet ederim eğerki güncellenmezse.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.