Atık Pillerin Çevreye Verdiği Zararlar ve Bunlardan Korunma Yolları

Atık pillerin çevreye verdiği zararlar hakkında bilgi kısaca özet, Atık pillerin çevreye verdiği zararlar ve bunlardan korunma yolları

Atık piller diğer atıklarla karıştırılmaması ve ayrı olarak toplanıp çevreye zararının engellenmesi gereken atıklardır. Diğer atıklarla birlikte doğaya bırakıldığında atık pillerin biz insanlara kadar ulaşan zararları vardır.

Piller birçok metal iyonu içerirler. Cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt gibi insan vücudunda toksik etkileri bulunan metaller, pillerin çevreye bilinçsizce atılmasıyla insana ve doğaya zarar verir.

Piller içerdikleri maddeler ve metaller doğaya bırakıldıklarında uzun süre yok olmadan kalırlar ve zarar verici etkilerini doğa üzerinde göstermeye başlarlar. Toprakta yer altı sularına ve yetiştirdiğimiz bitkilere karışan zararlı maddelerle sağlığımızı tehdit ederler. Bu şekilde kirlenmiş toprak da su da kullanılmamalıdır. Ayrıca kirli sular havaya karışarak ve sonra tekrar yağmura dönüşerek ekosisteme zarar verirler.

Gelişigüzel bir şekilde doğaya atılan piller sadece doğayı değil insanları da tehlike altına sokmaktadır. Zararlı maddeler nörolojik bazı hastalıklara yol açabilir, sinir sistemine zarar verebilir, kanser oluşturabilir, böbrek, karaciğer gibi organları olumsuz yönde etkileyebilir.

Sonuç olarak toprağa atılan piller toprağa çok zor karışır ve toprağa karışana kadar geçirdiği süre boyunca hem doğaya hem biz insanlara çok büyük zararlar verir. Dünyaya ve kendimize sahip çıkmak adına atık piller ayrı atık kutularında toplanmalıdır. Buradan da atık piller geri dönüşüme alınarak çevreye zarar vermesi engellenmelidir.

pil_w800

Atık Pillerin Çevreye Verdiği Zararlar ve Bunlardan Korunma Yolları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

18 yorum

  1. Atık pillerin doğaya,canlılara ve içtiğimiz ve kullandığımız suya bu denli zarar verdiğini bilmemize rağmen günümüz Türkiye’sinde gözümüzün görebildiği yerlerde atık pillere rastl amaktayız.Atık pillerin sağa sola ulu-orta atılmaması ve geri dönüşümünün sağlanması konusunda halkımız ve halkımızın görevlendirdiği kurumların mutlaka çaba sarfetmeleri gerekir.ÖNERİM:AVM’de,esnaflarımızın giriş noktalarına ve kentin muhtelif yerlerinde halkın görebileceği yerlere ATIK pil kutuları yapılmalı ve bunlar kontrol altında bulundurularak belli zamanlarda toplatılmalıdır.Böylelikle pil tehdidi ortadan kaldırılır diye düşünmekteyim.Saygılarımla.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.