Ateist Ne Demek

Günümüzde dini açıdan bir çok görüş bulunmaktadır. Bu görüşlerden birisi olan ateist nedir nede dayanır konusunda bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz.

 

Ateizm inancının diğer adı Tanrıtanımazlıktır. Tüm tanrıları, ruhsal varlıklara yönelik olan metafizik konuları ve var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı reddeden felsefi düşünce akımına ateizm adı verilir. Bu felsefi akımı savunan kişilere de ateist adı verilir.

Kişiler, dini inançları sorgulamaya başladığında aklına, mantığına yatmayan bir durumlar olduğunda dini tüm açıklamaları reddeder ve böylece ateist olmaya başlar.

DAYANAKLARI:

  • Kötülük Kanıtı: Tanrı olsaydı yeryüzünde hiç bir kötülük olmazdı. Eğer varsa gücü yetmediği için mi önleyemiyor? Yoksa Tanrı da mı kötü?
  • Madde Kanıtı: Tüm varlıkların ana malzemesi maddedir. Çünkü tüm varlıklar maddeden gelmiştir.
  • Toplum Kanıtı: İnsanların toplumsal düzeni sağlamak için kendilerinin uydurduğu bir düzendir.
  • Psikolojik Kanıt: İnsanlar zorluklarla karşılaştığında bu zorluklarla başa çıkmak için inançlarını kullanırlar.
  • Varoluşçu Kanıt: İnsan kendi özünü kendisi oluşturur bu da Tanrı’nın olmadığının göstergesidir.
  • Olgucu Kanıt: Tanrının varlığını kanıtlayacak hiç bir şey yoktur.

Ateist Nedir Kime Denir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

  1. Tanrı diye bir şey yok zaten ama Allahu Taala var yaratıcı var yaratıcının var olduğunu Allahutealanın var olduğu senin var olduğundan kanıtlanıyor düşünemiyorsan geri zekisin bebeğim 😂🤭🤭🤭

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.