Atatürk’ün Vatan ve Millet Sevgisi İle İlgili Yazı

Mustafa Kemal Atatürk’ün özelliklerinin başında vatan ve millet sevgisi gelmektedir. Kurtuluş Savaşında lider olan Mustafa Kemal Atatürk, özellikle Kurtuluş Savaşının ardından bu özelliğini daha da hayatına geçirmeye başlamıştır.

baslikhjhjMustafa Kemal Atatürk, vatan ve millet sevgisini anlatan bir çok sözü hayatı boyunca dile getirmiştir. Bu sözlerinden birisi ise ” Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk edilemez.” sözüdür ki Atatürk bu sözüyle vatan sevgisini çok güzel bir şekilde ifade etmiştir.

Vatanını ve milletini çok fazla seven Mustafa Kemal Atatürk, yeri geldiğinde vatanı için ve milleti için canını bile yok saymaktan geri durmamıştır. Özellikle Trablusgarp Savaşında, Çanakkale Savaşında ve Sakarya Meydan Muharebesi’nde canını yok sayarak savaşlarda adeta dişe diş en önlerde düşman ile savaşmıştır. Bu da Mustafa Kemal Atatürk’ün vatan ve millet sevgisini gösteren en büyük örneklerden birisidir.

 

Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca vatanını ve milletini çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için çalışmıştır ve bir çok yeniliğin altına imzasını atmıştır.

Atatürk’ün Vatan ve Millet Sevgisi İle İlgili Yazılar İçin Yorumlarınızı Yorum Alanından Hemen Bizlere Yazabilirsiniz. 

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.