Atatürk’ün Ölçüler Alanında Yaptığı Yenilikler

Ölçülerde yapılan yenilikler, Atatürk’ün ölçüler alanında yaptığı yenilikler kısaca bilgi verelim. Atatürk’ün ölçü sistemindeki yenilikleri.

Osmanlı zamanında tüm ölçü sistemleri Avrupalılardan farklıydı. Örnek vermek gerekirse saat, takvim, uzunluk, hacim ölçüleri farklı birimlerle ifade ediliyordu. Bu durum diğer ülkelerde ticaretlerde ve anlaşmalarda sorun çıkarıyordu. Ayrıca Osmanlı’da kullanılan birimlerin herhangi bir bilimselliği yoktu ve öznel nitelik taşıyordu. Kişiden kişiye değişebilen ölçüler bulunuyordu. Osmanlı Devleti bu durumu fark etmiş ve bazı düzenlemeler yapmıştı ancak bu yeterli değildi. Cumhuriyet kurulduktan sonra bu alanda yenilikler yapmak üzere çalışmalar başlatıldı.

Zaman Ölçülerindeki Değişiklikler

Osmanlı’da Hicri ve Rumi takvim kullanılmaktaydı. 26 Aralık 1925’te TBMM’de onaylanan bir kanun ile Miladi takvim esas kabul edildi. 1 Ocak 1926 tarihi ile kullanılmaya başlanan bu takvim sayesinde devlet işlerindeki karışıklık sona erdirildi. Ezan vakitleri ve benzeri dini işler için alaturka saat kullanılmaktaydı. Yani saatler güneşin batışına göre ayarlanıyordu. Bu da kaldırılıp çağdaş saate geçildi. Yani 24 saatlik zaman dilimi kabul edildi ve günlük hayat düzenlenmiş oldu. 1935’te ise tatil günü olan cuma iş gününe çevrildi. Cumartesi öğleden sonra ve pazar günü haftasonu olarak nitelendirildi. Milli bayramlar ve tatil günleri böylece düzenlenmiş oldu.

Uzunluk ve Ağırlık Ölçülerindeki Değişiklikler

Uluslararası rakamlar 1928 senesinde kabul edildi. Ağırlık ve uzunluk ölçülerindeki değişiklik ise 1931 senesinde yapıldı. Yani arşın, endaze ve okka yerine metre, kilo gibi ölçülere bıraktı. Ölçü birliği böylece sağlanmış oldu.

Atatürkün ölçüler alanında yaptığı yenilikler özet bilgi aktardık

31 Yorum Yapılmış “Atatürk’ün Ölçüler Alanında Yaptığı Yenilikler

  1. işime yaramadı hepiniz çok salaksınız mallar akıl bedava valla biri diğerinin yazısını düzeltiyor diğeri yazdığını tekrar yazıyor diğeri ise çok tşk diyor oğlum siz ne ayaksınız

Bir Cevap Yazın

Top