Atatürkün İnsan Hak ve Hürriyetlerine Verdiği Önem Nedir

Atatürkün insan hak ve hürriyetlerine verdiği önem nedir hakkında bilgi kısaca

Atatürk insan hak ve hürriyetlerine büyük önem vermiştir. Bu yönde düzenlemeler yapmış ve yenilikleriyle insanların daha fazla hürriyete sahip olması için çalışmıştır. İnsan hak ve hürriyetlerini anayasa ile güvence altına almıştır. Bugün insanlarımız özgürce yaşayabiliyorsa ve hakkımızı rahatça arayabiliyorsak bu inkılaplar sayesindedir.

Atatürk’ün düzenleyip uygulamaya koyduğu kanunlarda herkes yaşama hakkına sahiptir. Herkes fikrini rahatça dile getirebilir, istediği gibi eğitim alabilir, istediği yerde ikamet edebilir ve seyahat edebilir. Ayrıca herkes din konusunda da özgürdür. Bir kişi hak ve özgürlükleri doğrultusunda maddi ve manevi varlığını koruyabilir, yüceltebilir, geliştirebilir. Yasalar önünde kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. Suçluların cezalandırılması ise kanunlar önünde yapılır.

Türk milleti için birçok yenilik getiren Atatürk, her yenilikte Türk milletinin refahını, menfaatini düşünmüştür. Türk milletini çağdaş uygarlıklar düzeyine getirmeyi hedeflemiş ve insan hak ve hürriyetleri üzerine oldukça eğilmiştir.

Atatürkün İnsan Hak ve Hürriyetine Verdiği Önem Nedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

49 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.