Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Atatürk’ün İlke ve İnkılapları Nelerdir

Türk milletinin kurtarıcısı ve ulu önderi olan Mustafa Kemal Atatürk, çıkardığı ilke ve inkılaplar ile Türk milletine can katmıştır ve çağdaş hale getirmeye çalışmıştır.

Atatürk ilkeleri;

  1. Cumhuriyetçilik: Milli egemenliğin hakim olduğu yönetim şeklidir. Halk yöneticilerini kendisi seçer.
  2. Halkçılık: Cumhuriyet yönetim şeklinin olduğu ülkede milleti oluşturan her vatandaş toplumda eşit hak ve özgürlüklere sahiptir.
  3. Milliyetçilik: Vatandaşların ait oldukları milletin değerlerine sahip çıkma ve onları benimsemesidir.
  4. Laiklik: Din ve devlet işlerinin devlet yönetiminde birbirinden ayrılarak farklı kurumlar tarafından bu işlerin gerçekleştirilmesidir.
  5. Devletçilik: Ülkemizin kısa süre içinde ekonomik olarak kalkınması hedefiyle bireylerin yapamayacağı ekonomik yatırımların devlet aracılığı ile yapılmasıdır.
  6. İnkılapçılık: Bir milletin bünyesinde bulunan siyasi, sosyal, askeri alanlardaki kurumlarda değişime gidilmesine inkılap adı verilir. Bu anlayışı benimseyen ideoloji ise inkılapçılık ilkesidir.

Atatürk İnkılapları;

  1. Sosyal Alanda Yapılan İnkılaplar: Takvim, saat, ölçülerde yapılan değişiklikler, sağlık çalışmaları, şapka kanunu, Türk kadınına haklar verilmesi, kılık kıyafette düzenleme, tekke ve zaviyelerin kapatılması gibi çalışmalardır.
  2. Siyasal Alanda Yapılan İnkılaplar: 1924 anayasasının kabulü, Cumhuriyetin ilan edilmesi, saltanat ve hilafetin kaldırılması ve çok partili hayata geçiş denemeleri gibi çalışmalardır.
  3. Eğitim Alanında Yapılan İnkılaplar: Türk Dil Kurumunun ve Türk Tarih Kurumunun kurulması, millet mekteplerinin açılması, harf devriminin yapılması, medreselerin kapatılması.
  4. Hukuk Alanında Yapılan İnkılaplar: Türk ceza kanunu, mecelle kanunun kaldırılması, şeriyye mahkemelerinin kapatılması, Teşkilat-ı Esasiye Kanunun kabul edilmesi, medeni kanunun kabul edilmesi.

Atatürk’ün İlke ve Devrimleri Nelerdir Sorunuza Verdiğimiz Cevaplar Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul