Atatürk’ün Hayatı Kısa Bilgi

Atatürk’ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi, Atatürk’ün Hayatı Özet

Atatürk’ün Hayatı

1881 yılında Selanik’de doğdu. İlköğretiminin tamamıyla ortaöğretiminin bir kısmını burada tamamladı. Manastır Askeri İdadisi’nden mezun olduktan sonra 1902 yılında Harp Okulu’na girdi. 1905’de Harp Akademisi’nden mezun olduktan sonra çeşitli cephelerde savaşlara katıldı. Savaşlarda gösterdiği başarıyla komutanlarının takdirini kazandı. Kısa süre içinde orduda yükseldi. 1913’de Sofya’ya askeri ataşe olarak atandı.

1912 yılında Trablusgarp, 1917’de Birinci Dünya Savaşları’nda subay olarak görev aldı. Savaşta doğu ve güney cepheleri komutanlığını da yaparak bu bölgelerin Rus işgalinden kurtulmasında büyük pay sahibi oldu. iki yıl kadar Şam ve Filistin cephelerinde de bulundu.

1919’da Anadolu’ya geçerek Milli Mücadele’yi başlattı. Kongrelerin ardından kesin zafer parolasıyla büyük bir mücadeleye girişti. 1921 yılında Sakarya Meydan Muharebesi’nin ardından Mareşal rütbesi aldı. Bu rütbeyle birlikte Gazi ünvanına da sahip oldu. Cumhuriyetin ilanından öldüğü 1938 yılına kadar cumhurbaşkanı oldu. En uzun süre bu görevi yürüten cumhurbaşkanı oldu. Milli Mücadele’de ordu komutanı olarak bizzat görev aldı. Başkumandanlık Meydan Muharebesi, Sakarya Meydan Muharebesi gibi Milli Mücadele’nin bütün safhalarında ordu komutanıydı. Yunanlıların yurdumuzdan atılmasında büyük emek sahibi komutanlardan biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanıdır.

Atatürk’ün Hayatı Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

17 Yorum Yapılmış “Atatürk’ün Hayatı Kısa Bilgi

  1. ben 40 sayfa ödev yazdım 100 soru çözdüm süperim ve bunu yazdıktan sonra da 5000 soru 20 sayfa yazıcam
    :)

  2. beğendim ama biraz daha fazla bilgi olması gerekir yinede performans ödevime yardımcı oldu daha kaç aldığımı bilmiyorum

Bir Cevap Yazın

Top