Atatürkün Çocukluk Anılarından Biri

Atatürkün çocukluk anılarından biri hakkında bilgi kısaca

Atatürk’ün çocukluk arkadaşı Asaf İlbay, çocuklukta yaşadıkları bir anıyı şu şekilde anlatıyor. Mustafa Kemal oyun oynamayı sevmezdi ve oyun oynamaktan çok, oyun oynayan çocukları seyrederdi. Oyun oynayanlardan biri düştüğü zaman onu bir gülme alırdı.

Biri eğilirken diğerinin üzerinden atladığı, birdir olarak bilinen oyuna katılması için 11-12 yaşlarındaki Atatürk arkadaşları tarafından yaka paça tutuldu. Normalde eğilmesi gereken çocuklar oyun sırasında eğildiler ancak Mustafa Kemal eğilmedi. Arkadaşlarının tüm ısrarlarına rağmen eğilmeyen Mustafa Kemal, atlamak isteyenin o bu şekilde ayakta iken atlaması gerektiğini söyledi.

Atatürk’ün bir diğer çocukluk anısı ise şu şekilde:

Şemsi Paşa medresesinde eğitim alan Atatürk, beden eğitimi dersinde koşu yarışmasına katıldı. Koşu yarışını kazanan kişi, okullar arası bir yarışmaya katılacaktı. Yarışmada okul etrafında iki tur atıp ilk gelen birinci olacaktı. Mustafa Kemal’in de katıldığı yarışın başlaması ile Mustafa Kemal öne geçti ve ilk turu birinci olarak bitirdi ve ikinci turda aynı hızla devam etti.

Mustafa Kemal yarış sırasında bir kuş yavrusu gördü ve kedilerin onu yemesine engel olmak için kuşu avuçlarının arasına aldı. Tabi ki yarış o sırada devam etti, Mustafa Kemal yarışı yürüyerek tamamladı ve sonuncu oldu. Yarışmayı birinci bitiren öğrenci de Mustafa Kemal’in kuşu gördüğü için yarışı bıraktığını ve onun aslında herkesten hızlı olduğunu öğretmenine söyledi.

Mustafa Kemal arkadaşının söyledikleri karşısında çok mutlu oldu ve yarışta okulunu temsil etme şansı kazandı. Bu yarışta da birinci olarak Selanik Kupasını kazandı.

Atatürkün Çocukluk Anılarından Biri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.