Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Atatürk Yaşasaydı Kaç Yaşında Olurdu 2017

c18

Bu yazımızda Atatürk yaşasaydı kaç yaşında olurdu 2017 kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Mahalle mektebine giderek okul hayatına erken yaşlarda başlamıştır. Daha sonra Şemsi Efendi Okulu’na geçmiştir. Daima asker olmak hayalleri taşıyan Mustafa Kemal Mülkiye’den ayrılıp Askeri Rüştiye ve idadiye devam etmiştir.

Ardından Harp Okulu, Harp Akademisi’ni bitirerek subay olarak askerliğe başlamıştır. Askerlik hayatında zeki ve çalışkan tavırlarıyla Vahdettin Han’ın yaverliğine kadar yükselmiştir. Milli Mücadele dönemine kadar birçok cephede savaşmış galibiyetler ve mağlubiyetler almıştır. Milli Mücadele’yi başlatan hareketi gerçekleştirmiş ve halkın örgütlenmesini sağlayarak askerlikten istifa edip kongreler düzenlemiş ve hükümet kurmuştur.

Devamında ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı olmuştur. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle gerçekleşen devlet kurma işi, ilke ve inkılaplar doğrultusunda çağdaş ve modern devlet ve millet olma iddiasıyla ilerlemiştir.

Mustafa Kemal’in ilk ve inkılapları devlet politikası olarak kabul edilmiştir. Modernleşmenin ilk adımları yeni devlet için atılmıştır. Muasır medeniyetler seviyesine çıkma ideali için inkılaplar yapılmıştır.

Mustafa Kemal 1937 yılında yakalandığı siroz hastalığı nedeniyle bir yıl hastalık sancısı çekmiş ve 10 Kasım 1938 yılında hayatını kaybetmiştir. Öldüğünde 57 yaşındadır. Mustafa Kemal şuan yaşamaya devam ediyor olsaydı 136 yaşında olacaktı. Erken hasta bir hastalık sonucunda ölen Mustafa Kemal, 1953’te yapımı tamamlanan Anıtkabir’e gömülmüştür.

Atatürk Yaşasaydı Kaç Yaşında Olurdu 2017 Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. waleyma kury dedi ki:

  Atatürk yaşasaydı 135 yaşında olurdu 2016 da

 2. ece dedi ki:

  Yatak sikişi

 3. yücelefe dedi ki:

  kim diyor öldü diye MUSTAFA KEMAL ATATÜRK kalbimizde yaşıyor

 4. Aleyna dedi ki:

  Yüreğimizde yaşıyor.

 5. Atatürk dedi ki:

  O zaten hep kalbimizde yaşıyor

 6. Nermşn dedi ki:

  137 yaşında olacajtı

  1. Gizem dedi ki:

   evet 137 yaşında olacaktı ve keşke yaşasaydı

Yorum Yaz

e okul