Asya Hun Devleti Hakkındaki İlk Bilgileri Neden Çin Kaynaklarından Öğrenmekteyiz

asya-hun-devletiTarih bilimi yazının icat edilmesi ile birlikte; Tarih öncesi devirler ve tarihi devirler olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır. Yazının icadına kadar tarih öncesini yaşayan Türkler, yazının icat edilmesi ile birlikte tarihi devirleri yaşamaya başlamışlardır. Bu yazımızda Asya hun Devleti hakkındaki ilk bilgileri neden Çin kaynaklarından öğrenmekteyiz kısaca derlediğimiz bilgileri sizlere sunacağız.

Türkler yazının icat edildiği dönemden önce bir çok eser oluşturmuşlardır ve faaliyetlerde bulunmuşlardır ancak yazı olmadığından dolayı bu eserler ve faaliyetler kalıcı olması açısından doğal olarak yazıya geçirilememiştir ve bu nedenle de gerek Türklerin faaliyetleri gerekse eserleri tarih öncesi devirlerden günümüze gelmeyi çok fazla başaramamıştır.

Türklerin yazıyı kullanmaya başlamadıkları dönemlerde Çin ile büyük mücadeleler içindeydiler özellikle Asya Hun Devleti döneminde yazı kullanılmıyorken Asya Hun Devleti ile Çin arasında büyük mücadeleler görülmüştür. Bu dönemde Türkler yazıyı henüz icat edemedikleri için bu mücadeleleri not edemiyorlardı ancak Çin’de yazı kullanılıyordu bu sebepten ötürü özellikle Asya hun Devleti ile Çin arasındaki mücadeleleri Çinliler kendi yazılı belgelerine not etmişlerdir bunun sonucunda da tarihi kaynaklarda Asya Hun Devletine ait ilk bilgilere Çin kaynaklarında rastlanmaktadır.

Kısacası Asya Hun Devleti ile ilgili ilk bilgilerin Çin kaynaklarında yer almasının temel sebebi o dönemlerde Asya Hun Devletinde yazının kullanılmamasıdır bu nedenle de çok fazla etkileşim içinde olduğu Çin kaynaklarında Asya Hun Türkleri hakkında ilk bilgilere Çin kaynaklarından ulaşılmaktadır.

Asya Hun Devleti Hakkındaki Bilgileri Neden Çin Kaynaklarından Öğrenmekteyiz Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.