Asit ve Bazların Olumsuz Etkileri

Bu sayfamızda asit ve bazlar hakkında bilgi vererek asit ve bazların olumsuz etkileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Asitlerin metaller ile tepkimeye girmeleri sonucunda hidrojen gazının açığa çıktığı bilinmektedir. Örneğin limon metaller ile tepkimeye girdiğinde metalin kararmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple metal tabaklar ile limonun temas etmesini sağlamak doğru değildir. Bununla birlikte mermer de asitlerin zarar verdiği maddeler arasındadır. Mermer üzerine konulacak olan bir limon yine mermerin aşınmasına sebep olmaktadır.

Asitlerde olduğu gibi bazların da kullanılmaması gereken yerler bulunmaktadır. Asitlerin metallere ve mermere zarar vermesi gibi bazlar da camlara ve porselenlere zarar vermektedir. Örneğin temizlik ürünlerinin bir kısmı bazik özellik taşıdığından bir süre sonra camlar ve porselenlerin yapılarında bozulmalar gözlenebilmektedir.

Sağlık için de asitlerden bazlardan uzak durmak gerekmektedir. Bazik bir özellik taşıyan diş macunları asitli içecekler içtikten sonra dişlerimizi temizlemek için faydalı olacaktır. Temizlik için kullandığımız pek çok maddenin kullanma kılavuzuna dikkat etmek ve bu uyarıları dikkate alarak el ile temasından uzak durmak gerekmektedir.

Asit ve Bazların Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.