Armut Dibine Düşer Atasözünün Anlamı

Bu sayfamızda armut dibine düşer sözünün anlamı hakkında bilgi vererek bu konudaki kompozisyon çalışmamızı paylaşacağız.

Her insan aynı aileye doğduğu kişilerin genlerinden ve özelliklerinden etkilenmekte ve zamanla onlara benzemektedir. Bir insanı özellikle de anne ve babasının özelliklerinden ayrı düşünmemek gerekmektedir.

Bir insanın mesleği, huyu ve diğer özellikleri o insanın çocukları üzerinde etkili olmaktadır. Genellikle model alma ve taklit yöntemi ile öğrenen çocuklar, öncelikle anne ve babalarını kendilerine model olarak seçmektedir. Örneğin öğretmen bir annenin çocuğu da okulu sevmekte ve ilerleyen yaşamında öğretmen olabilmektedir. Bir insanı ailesinden çok farklı özelliklerde düşünmek mümkün değildir.

Zaman zaman nadir örnekler karşımıza çıksa da çocuklar öncelikle anne ve babalarının yolunda gitmekte ve onlar gibi olmaya çalışmaktadır. Atalarımız ailesi ile aynı özelliklere sahip olan çocuklar için armut dibine düşer sözünü söyleyerek bu durumu mecaz yolla vurgulamışlardır.

Armut Dibine Düşer Ne Demektir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

8 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.