Anne ve Baba Hakkıyla İlgili Bir Ayet Öğrenerek Bu Ayeti Defterinize Yazınız.

Bu yazımızda anne ve baba hakkıyla ilgili bir ayet öğrenerek bu ayeti defterinize yazınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anne ve baba hakkı, bir evlat üzerindeki en önemli haklardandır. Çünkü anne ve babaya itaat, Allah’a itaatten hemen sonra gelmektedir. İslami olarak anne ve baba hakkı ödenmez. Onlara öf bile demek yasaktır. Anne ve babaya itaat edilmelidir. Her istekleri İslam ölçüsünde yerine getirilmelidir. İslam’ın dışındaki isteklerine itaat edilmez. Anne ve baba hakkı bir evlat için cennet ve cehennem meselesidir.

Anne ve baba hakkı ile ilgili ayet şu şekildedir:

 

En’am Suresi/ 151:

De ki: “Gelin, size Rabbinizin neleri yasakladığını okuyayım! O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın, babanıza annenize iyilikten ayrılmayın, yoksulluk yüzünden çocuklarınızı zayi etmeyin; zira sizin de onların da rızkını Biz veririz, kötülüklerin açığına da gizlisine de yanaşmayın, Allah’ın muhterem kıldığı cana haksız yere kıymayın. İşte duydunuz ya, O, size düşünesiniz diye bunları emretti!”

5 yorum

  1. Anne ve baba hakkıyla ilgili ayetlerden biri Ankebût Suresi), 8. ve 9. Ayettir.
    ”Biz insana, ana-babasına iyilik etmesini emrettik. Şâyet onlar seni, hakkında hiçbir bilgin olmayan şeyi bana ortak koşman için zorlarlarsa, bu takdirde onlara itaat etme. Dönüşünüz ancak bana olacaktır ve ben yapmakta olduklarınızı size haber vereceğim.”

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.