Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Temmuz 2018

Anne Baba ve Büyüklerimize Nasıl Davranmalıyız

Anne Baba ve Büyüklerimize Nasıl Davranmalıyız

Biz küçüklerinden saygı görmeyi son derece hak eden büyüklerimiz hepimiz için çok değerli olmalıdır. Onların dediklerini ikiletmemeliyiz. Anne ve babalarımıza nezaket içinde bir tutum sergilemeliyiz. Dinimizde bile anne babaya öf bile denmemesi gerektiği vurgulanmıştır. Ne kadar sinirlenilse bile anne ve babaya karşı bağırılmamalı ve her zaman için son derece saygılı davranılmalıdır. Büyüklere laf çarpıtmak yanlış bir davranıştır. Saygıdan uzak bu tür davranışlardan kaçınılmalıdır.

Saygılı davranmak için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise hitaptır. Hitap ederken isimlerini kullanmamalı belli hitap sözcükleri kullanmalıyız. Büyüklerin yanında ukalalık yapılmamalı, konuşurken sözlerinin bitmesi beklendikten sonra konuşulmalıdır. Her ne kadar doğru olmadığını düşündüğünüz bir şeyi söylüyor olsalar da anne babanın kalpleri kırılmadan konuşulmaya ve fikriniz söylenmeye çalışılmalıdır.

Ayrıca anne baba ve büyüklere hizmet edilmeli onlara emir verilmemelidir. Onlar bizden yaşça büyük olduğu için bu hem saygısızca olur hem de hak etmedikleri şekilde bizim için çok yorulmuş olurlar. Bu yüzden anne babaların her zaman ihtiyaçlarına duyarlılıkla yaklaşılmalıdır.

Büyüklerin yanında oturup kalkışa bile dikkat edilmelidir. Büyüklerimizden biri bulunduğumuz yere girdiğinde ayağa kalkılmalı ve onlar oturmadan oturulmamalıdır. Aynı şekilde kayınvalide ve kayınpederlere de saygı gösterilmelidir, onlar da anne baba gibi sayılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Barış dedi ki:

  Annem ve babamı çok seviyorum bu okulumda verilen bir ödevdi bu yüzden baktım öğretmen vermişti bu ödevi çok güzel bir site bence herkese tavsiye ederim

 2. ahmet demir dedi ki:

  Bu gün anneler günü öncelikle bütün annelerimizin anneler günü kutlu olsun annelerimizin hakkı odeyemeyiz peygamber efendimiz s.a v. Bi hadisi şerifesinde buyuruyorki cennet annelerin ayağın altındadır diye buyurmuştur anneme bugün anneler gününde anneler günün kutlu olsun diyecektim elini opecektim ama dedi ki annem benim eli öpülesi Bi anamayim tamam beni nde çok suçum var ama bu kadarda olmaz ben 16 yaşındayım ve hayattan beklentisi olmayan bir kardesinizim bu kadar çektimki hayattan beklentisi olmayan bir kardesinizim son olarak bütün annelerimizin anneler günü kutlu olsun

 3. Elif gün gören dedi ki:

  Çok güzel olmuş

 4. Elif gün gören dedi ki:

  Çok iyi

 5. Azeriii dedi ki:

  Her nekadar bu kurallara uyamasakta bizlere yani genclere tekrardan hatırlattığınız için size çok teşekkür ediyorum. Keşke bütün siteler bu şekilde verimli ve açıklayıci olsa.

 6. fazilet Özcan dedi ki:

  Bunları küçük çocuklarınıza öğretin çocuklar için çok önemli bence

  1. Anonim dedi ki:

   Ya değilse

 7. fazilet Özcan dedi ki:

  Bu site çok güzel bence ama küçük çocukları da öğrenmesi gerek

 8. feride dedi ki:

  Anne ve babamı çok seviyorum onların sözünde hiç çıkmıyorum.

 9. kubilay dedi ki:

  hizmetmi biz

 10. celal ege kaya dedi ki:

  bu yaptığınız çok güzel bir şey bence herkes sizin yazdığınız yazıları beğenir

 11. öğretmen alara dedi ki:

  Güzel ama ben çoğu çocukların bunları yaptığı hiç düşünmüyorum.Ama illaki yapanlarda vardır

 12. azraa dedi ki:

  Çok güzel olmuş elinize sağlık TEŞEKKÜR EDERIM

 13. filiz dedi ki:

  çok anlamlı ve güzel olmuş teşekkür ederiz :)

 14. rfsdf dedi ki:

  güzel çok teşekkür ederim

  1. Anonim dedi ki:

   benim büyük oglum çok saygısız ne yapmalıyım 12 yaşında

Yorum Yaz