Anadolu Ajansının Milli Mücadelenin Başlarında Kurulması Neden Önemliydi

2016-04-06_1464643700Anadolu ajansı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurduğu ilk basın ve yayın organıdır. Bu yazımızda Anadolu ajansının milli mücadelenin başlarında kurulması neden önemliydi kısaca sizlere derlediğimiz bilgileri aktaracağız.

Anadolu ajansı, yarı resmi olan bir Türk haber ajansıdır. Anadolu Ajansının milli mücadele döneminde Kurtuluş Savaşı esnasında özellikle kurulması savaş hakkında halka gelişmeleri duyurmaktır. bu amaçla Mustafa Kemal Atatürk, 6 Nisan 1920 gününde Anadolu Ajansı’nı kurmuştur ve faaliyete geçirmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadele sürecinde basın ve yayın organlarına büyük önem vermiştir ancak Atatürk’e göre milli mcüadele döneminde sadece gazete ve dergi gibi organlar halka bilgileri ulaştırmak için yeterli düzeyde değildi. Mustafa Kemal Atatürk bu nedenle de haberlerin ve gelişmelerin halka daha hızlı ve daha kolay vir şekilde ulaştırılabilmesi amacı ile Anadolu Ajansını kurmayı öngörmüştür.

Anadolu Ajansı, milli mücadele sürecini ülkeye ve dünyaya duyurmak, savaş ve milli mücadele hakkında doğru bilgileri halka ulaştırmak amacı ile Halide Edip Adıvar ve Yunus Nadi Bey önderliğinde yapılan çalışmalar neticesinde kurulmuştur.

Yukarıda belirttiğimiz nedenlere ek olarak aynı zamanda Anadolu ajansı, kamuoyunu yanlışa düşürmemek, milli mücadeleye olan halkın desteğini arttırmak, meclisin kararlarını halka en kısa sürede ulaştırmak amacı ile kurularak en kısa sürede faaliyete geçirilmiştir.

Anadolu Ajansının Milli Mücadele ve Cumhuriyetin İlk Yıllarında Yaptığı Hizmetler Konulu Yazımız Hakkındaki Görüşlerinizi ve Sorularınızı aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.