Anadolu Ajansı Milli Mücadele ve Cumhuriyetin Yaptığı Hizmetler

Anadolu ajansı milli mücadele ve cumhuriyetin ilk yıllarında yaptığı hizmetler nelerdir hakkında bilgi kısaca, Anadolu ajansı milli mücadele ve cumhuriyetin yaptığı hizmetler

O dönemde teknoloji bugünkü gibi gelişmiş olduğundan savaş yıllarında haberleşme çok etkin olarak gerçekleştirilemiyordu. Halkın bir kısmı Milli Mücadeleden habersizdi. Yapılan savaşın ve direnişin amacını anlayamayanlar olması çok muhtemel bir zamanda Anadolu Ajansı halkın olanları anlaması ve savaş hakkında bilgi alması için o dönemde büyük önem taşımıştır. Halkın milli mücadeleye ve birbirine bağlı kalmasını sağlamıştır.

Milli Mücadeleden sonra da Anadolu Ajansı çalışmalarına devam etmiş ve Cumhuriyet Dönemi’nin ilk yayın-basın kaynaklarından biri olarak görev yapmıştır. Bu da Anadolu Ajansı’nın o dönemdeki önemini anlatmaktadır. Yabancı olduğu bir yönetim şekliyle karşılaşan halkın Atatürk, yenilikleri ve yönetim şekli ile ilgili bilgiler edinmesi ve benimsemesi açısından büyük rol oynamıştır. Atatürk nereye gitse Anadolu Ajansı bunu halka bildirmiş ve halkı gelişmelerden haberdar etmiştir. TBMM’nin çıkardığı yasaları da en önce Anadolu Ajansı duyurmuştur.

Anadolu Ajansı Atatürk’ü anlayamayabilecek olan kesimlerin bile Atatürk’ü anlaması için uğraş vermiştir. Türk halkını birbirinden haberdar ederek bir arada tutan en önemli etkenlerden biri olarak Anadolu Ajansı unutulmamıştır.

Anadolu Ajansı Milli Mücadele ve Cumhuriyetin Yaptığı Hizmetler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.