Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Temmuz 2018

Amasya Evlerinin Mimari Özellikleri

Amasya evleri mimari özellikleri, amasya evleri hakkında bilgi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

 

Amasya evleri Osmanlı tarihine ilişkin bir çok tarihi dokuyu bünyesinde barındırmaktadır. Günümüzde Osmanlı Devleti döneminden yani ortalama 19. yüzyıldan günümüze kadar gelen tarihi evler bulunmaktadır ancak Amasya’nın deprem kuşağında yer alması ve evlerin dayanıksız malzemelerden yapılması gibi nedenlerle bu evler oldukça az ve sınırlıdır.

Amasya evleri genellikle “hımış” ya da “bağdadi” adı verilen tekniklerle yapılmış olan evlerdir. Bu evler genellikle birbirlerine bitişik olarak inşa eidlmiştir. Amasya evlerinin mimari özelliklerini yansıtan en güzel örnekler ise Amasya “Yalıboyu Evleri”dir.

Yalıboyu evleri Yeşilırmak kıyısında tarihi surlar üzerine ahşap çatkı tekniği kullanarak yapılmış evlerdir. Evlerin çatıları kerpiç dolgulu, kırma veya beşik çatısının üzeri oluklu kiremitle örtülerek inşa edilmiştir. Amasya evleri, Osmanlı Devletinin geleneksel evlerinin tüm özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Eski Amasya evlerinde de haremlik ve selamlık bölümleri bulunmaktadır.

Eski Amasya evleri genellikle avlu içinde ve bahçeli evlerdir. Özellikle de haremlik ve selamlık bölümleri olan evlerde bahçeler orta kısıma yapılmıştır ve evler dışarıya kapalı şekildedir.

Amasya evleri bodrum üzerinde bir ya da en fazla iki kat şeklinde yapılmıştır. Bazı Amasya evlerinde birinci kat üzerinde ya da ikinci kat üzerinde köşk adı verilen “şahniş” yer almaktadır. Amasya evleri aynı zamanda mimari açıdan “eliböğründe” mimari özelliklerini de taşımaktadır.

Amasya Evlerinin Özellikleri, Amasya Evlerinin Mimari Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz