Allah’ın Varlığının Delilleri

Var olan bir şeyi ispat etmek yok olan bir şeyi ispat etmekten her zmana daha kolaydır. Bu yazımızda sizlere Allah’ın varlığının ispatı konusunda bilgi vereceğiz.

  1. İmkan delili: Bir şeyin olması ya da olmaması ihtimallerinin eşit olması durumuna imkan adı verilir. Yaratılan her varlık şunu söyler: “Benim var olmam da var olmamam da eşit ihtimaldi ancak ben var oldum. Bunun tek nedeni ise Allah’tır.”
  2. Hudus Delili: Hudus, sonradan olmak demektir. En büyük delili ise değişmedir. Eğer bir valık değişiyorsa bunun bir başlangıcı vardır ve bu başlangıcın sahibi Allah’tır.
  3. Hikmet ve gaye delili: Her varlığın ortaya çıkmasında bir hikmet ve amaç yani gaye vardır ve herşey birbirini etkileyen sinsile içinde yaratılmıştır.
  4. Yardımlaşma delili: Yeryüzünde yağmur, toprak kuruduğunda toprağın imdadına yetişir, hava kanı temizler tüm bunlar kendi kendine meydana gelmemiştir.
  5. Kur’an: Kutsal kitabımız olan kur’an, Allah’ın varlığına ve birliğine dair bir çok delili ortaya koymaktadır.

Allah’ın Varlığının Delilleri Maddeler Halinde Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

  1. Allah’ın varlığının en büyük delili insanın kendisidir. Buna rağmen hâlâ Allâh’ın varlığının ispatının yapılanayacağından bahsetmek büyük bir cehalet.

  2. Felsefik düşünce yapısıyla Tanrı(yaratıcı)nın varlığının yada yokluğunun metafizik boyutuna değinebilirsiniz. Yaratıcı güç , meta , auranın varlığına ulaşabilirsiniz ama ”ALLAH” denen inançsal ve ideolojik boyutta olan bir varlığın varlığını yada yokluğunu kanıtlayamazsınız. İdeolojiktir ve inançtır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.