Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2017

Albert Einstein Hayatı

Albert Einstein Hayatı

Ünlü bilim adamı Albert Einstein hayatı kısaca, Albert Einstein kimdir

14 mart 1879 tarihinde Almanyada doğan Albert Einstein, kısa bir süre sonra Münich’e taşınarak eğitimine Munich’deki Luitpold Gymnasium’da başladı.Bu dönemlerde annesinin çok istediği keman derslerine devam ediyordu. Einstein’in ailesinin iflasından dolayı aile İtalya’ya taşındı.Fakat Albert okulunu bitirebilmek için dönem sonuna kadar Münih’te kaldı.Eğitimine devam etmesi için 1896 yılında ailesi Albert’i İsviçre’ye gönderdi. Fizik ve matematik öğretmeni olmak için Zurich’deki Swiss Federal Polytechnic School’da eğitimine devam etti.

albert einsteinPatent Ofisinde görevli olduğu zaman diliminde birçok önemli işe imza attı  ve 1908’de Berne’de okutmanlığa başladı. 1909’da Zurich Üniversitesinde Professör oldu. Ardından 1911’de Prague Üniversitesinde Fizik Profesörlüğüne başladı ve 1912’de yine profesör olarak Zurich Üniversitesine geri döndü. Burada, matematikçi Marcel Grossman ile tanıştı. Burada Albert, zamanı dördüncü boyut olarak algıladığını söyledi. 1914’de Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsü müdürlüğüne ve Berlin Üniversitesinde Profesörlüğe terfi etti. Hemen ardından Alman vatandaşı oldu ama 1933’de siyasi düşünceler nedeniyle vatandaşlık hakkından vazgeçip Amerika’ya gitti.

Princeton Üniversitesinde Profesörlük yaptı. 1940 senesinde Amerikan vatandaşı oldu ve 1945’de Princetondaki işinden emekliye ayrıldı.

Avrupa ve Amerika’daki birçok üniversiteden fizik, tıp ve felsefe alanlarında  onursal doktora almaya hak kazanan Albert Einstein; 1920’li yıllarda Avrupa, Amerika ve Uzak Doğuda öğrencilerine dersler verdi. Çalışmaları sayesinde aralarında Copley Nişanı (1925) ve Franklin Nişanı da bulunmak üzere pek çok ödül aldı.

1903 senesinde Einstein gibi fizikle uğraşan Mileva Maric ile evlenen ünlü bilim adamının  bir kızı ve iki oğlu oldu. 1919 yılında Mileva’dan boşanırken kazanmış olduğu ilk Nobel Ödülünü  eski karısı Mileva’ya verdi. 18 Nisan 1955’de Princetonda hayata gözlerini yumdu. Ölümünden ardından gerçekleştirilen araştırmalarda beyin yapısının normal bir insandan çok farklı olduğu, yaşadığı pek çok sorunun bu yapıdan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Albert Einstein Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi Aktardık

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Nihal dedi ki:

  Buu ne yaa ellerim koptu yazı yazmaktan

  1. utku barş özel dedi ki:

   aynen kanka haklısın seni tanımıyom ama kendini anlatsana.

 2. Medine dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.

 3. dost dedi ki:

  harika sayenizde proje ödeviden 100 aldım teşekür ederim :) :D

 4. cemal dedi ki:

  çok güzel olmamıs

 5. maykıl ceksın dedi ki:

  Bu kadar uzun yazma fikrini nasıl edinidniz lanetolsaılar

 6. Burcu dedi ki:

  Çok iyi teşekkür ederim

 7. filiz dedi ki:

  Elinize sağlık çok hızlı yazdım ve bitti.

 8. Anonim dedi ki:

  Teşekkürler

 9. Anonim dedi ki:

  Bu çok uzun salak adamlar salaklar iste ne diyelim

  1. asdasdasdasdasda dedi ki:

   haklısın

  2. Sevda kara dedi ki:

   Uzun ama salak demeye gerek yok ki

   1. Sevda kara dedi ki:

    Bişe deme cok sinirlendim facebook da görüşürüz tabii varsa hah hahahaha

  3. Beyza dedi ki:

   O ünlü bir bilim adamı ona hakaret etmek yerine saygı duymalıyız çünkü size birşey icad edin desem 1saat olmadan pesedersiniz fakat o pes etmemiş ve nobel ödülüne layık börülmüş😕

 10. İRFAN dedi ki:

  güzel bi bilgi yazabıb elerine sağlık

 11. mehmet dedi ki:

  Allah razı olsun

 12. Ramazan dedi ki:

  Çok teşekkürler çok güzel bir web sitesi yapanı kutlarım iyi ki yapılmış

  1. Sevda kara dedi ki:

   Evet arkadaş

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları anneler günü mesajları