Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri

Akdeniz bölgesi iklim tipi, Akdeniz bölgesi iklim ve bitki örtüsü konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Akdeniz bölgesi iklim ve bitki örtüsü özellikleri;

Akdeniz bölgesinin kıyı bölgelerinde Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Toros Dağları’nın kuzey yamaçlarında ise karasal iklim kendini göstermektedir. Akdeniz bölgesinde kıyılarda sıcaklık farkı az iken iç kesimlere ve Toroslar’ın yüksek kesimlerine çıkıldıkça sıcaklık farkı daha da yükselmektedir.

Akdeniz Bölgesinde Ekim ayından Mayıs ayına kadar yağan yağmurlar cephe yağmurlarıdır. Mayıs ayından sonra yağışlar azalır ve yaz mevsimi kurak olarak geçer ve yağış olmaz.

Akdeniz Bölgesinde bitki örtüsü olarak makiler görülmektedir. Akdeniz bölgesinde kermez meşesi, yabani zeytin, sandal, defne ve keçi boynuzu gibi maki çeşitleri görülmektedir. Bu maki türleri Akdeniz bölgesinin 700-800 metre yükseklerine kadar görülmektedir. Akdeniz bölgesindeki 700-800 metre yükseklikten sonra ise orman bitki örtüsü başlamaktadır. Çünkü Akdeniz Bölgesinde 700-800 metre yükseğe çıkıldıktan sonra sıcaklık farkı yükselmektedir ve böylece sıcaklık değerleri düşmektedir.

Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.