Ailenin Öğrenciye Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır

Öğrencilerin eğitim hayatında ailenin davranışları çok büyük önem teşkil etmektedir. Ailenin öğrenciye olan yaklaşımı ve ilgisi öğrencinin başarısını büyük oradan etkilemektedir. Ülkemizde birçok öğrenci aile baskısı, ailenin ilgisizliği sebebiyle başarısızlığa sürüklenmektedir.  Eğitim süresince ailenin öğrenciye karşı yaklaşımı düzgün olmadığı sürece ne kadar baskı uygulanırsa uygulansın öğrenci tam olarak başarıyı elde edemez. Herhangi bir başarıyı elde etse de elde ettiği başarıdan mutluluk duymaz. Peki ailenin öğrenciye yaklaşımı nasıl olmalıdır? Sorusuna cevap vermek gerekirse;

ogrencilersinif2

1) Öğrenciyle sürekli ilgilenmek gerekir. Kişinin birinci sınıftan itibaren her gün çalışmasına yardım edilmeli ve öğrenci çalışmaya teşvik edilmelidir. Ancak bu süreçte kesinlikle şiddet ve baskı uygulanmamalıdır. Bu öğrencinin isteğini köreltir ve başarısız bir sürece girmesine sebep olur.

2) Öğrenci ders çalıştığı ve sınavlarında yüksek aldığı sürece onu motive etmek için çeşitli ödüllendirmeler yapılmalıdır. Kişi sınavlarında başarısız olduğunda ise kesinlikle kızılmamalıdır. Kişiye manevi olarak destek verilmeli ve düzeltmesi için daha sıkı çalışması gerektiği aşılanmalıdır.

3) Aile öğrencinin sadece okul dışındaki eğitimi ile ilgilenmemelidir. Belirli aralıklarda öğrencisinin okuluna gitmeli ve öğretmenlerinden genel değerlendirmeleri öğrenmelidir. Öğretmenlerden tavsiyeler alıp, öğrenciyle bu durumu samimi bir şekilde konuşmalıdır.

4) Öğrenci ve aile zaman zaman durum toplantıları yapmalıdır. Çalışma programlarını beraber hazırlamalı ve uygulamalıdırlar. Öğrenciler genellikle toplu çalışmaları daha çok sevdiğinden sizinde eğitimine yardımcı olmanızı benimseyecektir.

derszamani.net

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.