Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ocak 2018

Ağnam Vergisi Nedir Kısaca

Bu yazımızda ağnam vergisi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti’nde birçok millet farklı kültürleri bir arada barındırarak yaşamaktaydı. Tarım kültürü Osmanlı Devleti’nin geniş coğrafyasında yaygındı. Bununla birlikte hayvancılık faaliyetleri de son derece gelişmişti.

Bu sebeplerle Osmanlı Devleti’nin temel vergilendirme sistemleri de tarım ve hayvancılık üzerinde sistemleşmiştir. Hayvancılık alanında alınan vergilerden biri de ağnam vergisidir. Ağnam, Arapçada koyun kelimesinin çoğuludur.

Koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanlar üzerinden ilk başlarda zekat daha sonradan akçe olarak alınan vergiye ağnam vergisi denir. Ağnam vergisinde bazı hayvanlara göre akçeler azaltılıp, attırılmıştır. Hayvanların adetine göre alınan vergide, devlete hayvan sayısını kesin ve doğru olarak bildirmek mecburidir.

Buna göre vergi toplayan devlet, ağnam vergisini zaman zaman arttırıp, zaman zaman azaltmıştır. Böylece hayvancılık gelişmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. duygu dedi ki:

    ağnam vergisi konusu açıklayıcı ve öğretici bir şekilde açıklanmış başarılarınızın devamını dilerim bu emekle daha çok yok alırsınız.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları