Ağız Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız

Ağız Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler, Ağız Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız

Estetik açıdan ağız ve diş sağlığı son derece önemlidir. Gün boyunca insanlarla iletişim halindeyiz ve sürekli konuşuyoruz. Ağzımızın kokması, dişlerimizin sarı veya gri görüntüsü diğer insanlar tarafından hoş karşılanmayabilir. Bu yüzden ağız ve diş sağlığımızı korumamız gerek.

Günde en az iki kere dişlerin fırçalanması gerekir. Bir fırçalamanın ortalama iki dakika olması yeterlidir. Hayat koşuşturmacası, dişleri fırçalamada bu sürenin kullanılmamasına neden olur. Diş fırçalama sırasında kronometre kullanmak faydalı olabilir. Dişler fırçaya bastırılmadan fırçalanmalıdır. Arkada kalan ve dolgu dişlere daha fazla önem verilmelidir. Dişin tüm yüzeylerinin temizlendiğinden emin olun, dilinizi de fırçalayın, ilk diş fırçalamalarda dişeti kanayabilir. Ancak bu durum zamanla düzeleceğinden diş eti kanamalarında fırçalamanın bırakılmaması gerekir. Ayrıca diş fırçası seçimi de diş sağlığı için önemlidir. Diş doktorları yumuşak başlı fırçaların diş plağını temizlediğini söylemektedir. Fırçadaki ince saplar yıprandıkça fırçanın değiştirilmesi gerekir. Diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşmanın en iyi yolu diş ipidir. Diş ipi kullanarak diş aralarında kalan yemek artıklarının temizlenmesi, bu sayede bakteri oluşumunun engellenmesi sağlanır. Spesifik olarak ağız gargaraları, ağız çalkalamak için geliştirilen özel karbonatlı sular kullanılabilir. Sabah akşam ağız gargarası kullanmak, diğer yöntemlerle birlikte uygulandığında dişlerdeki bakterileri tamamen yok eder.

Sağlıklı ve taze yiyecekler tüketmek ağız kokusunu önler, diş sağlığını korur. Özellikle bazı yiyecekler diş sağlığını korumada çok yardımcıdır. Elma, armut, havuç çilek gibi meyvelerdeki lifler tükürükle birleşince kimyasal tepkimeye uğrar ve dişteki zararlı bakteriler yok eder. Kahve, çay, asitli içeceklerin çok tüketilmesi ise tam tersine diş sağlığını bozar.

Ağız Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.