Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Temmuz 2018

Açgözlülük İle İlgili Kompozisyon

Açgözlülük ile ilgili deneme hakkında bilgi kısaca özet, Açgözlülük ile ilgili kompozisyon

Bugün sizler için açgözlülük ile ilgili bir kompozisyon hazırladık. Öncelikle açgözlülüğün ne demek olduğuna değinelim. Açgözlülük bir kişinin elindekiyle yetinmemesi, daha fazlasını elde etmek istemesi, doyumsuz olması gibi anlamlara gelmektedir. Dikkatli bakılacak olursa normal yaşantımızda da karşımıza böyle kişilerin ne kadar çok çıktığını fark ederiz. Ayrıca açgözlülük ve açgözlü gibi kelimeler de günlük hayatta sıkça kullanılan kelimelerdendir.

Açgözlülük dinimizce de yanlış bir davranıştır. İnsanın doymayan bir benliğinin olması onu bazı yanlışlara itebilir ve şükürsüz bir insan ortaya çıkar. Dinimizde açgözlülükten bahsedilirken doymayan nefis tabiri kullanılmıştır. Doymayan bir nefse sahip olan insanlar yaşadıkları andan keyif almazlar, sahip olduklarından mutlu olmazlar, hep daha fazlasını isterler ve bunu bulabilmenin yollarını ararlar. Daha fazla para kazanmak, daha fazla yemek yemek, daha fazla eşya satın almak gibi amaçları vardır ve bu hiç doğru bir şey değildir. İnsan elindekinin kıymetini bilmezse gereksiz şeyler yapar, gereksiz para harcar. Açgözlü olmamak her zaman insana bir şeyler kazandırır, doğru bir hayat sürülmesini sağlar. Tabi ki burada açgözlü olmamaktan kasıt çalışmak ve kazanmak için çaba göstermemek değildir. İnsan arzu ettiği şeyler için, daha iyi bir yaşam için çalışmalı ve kazanmalıdır. Ancak bir şey haddinden fazla istenmemeli, insanın kendine zarar verecek kadar çalışmasının önüne geçilmelidir. Tok gözlü olmak açgözlü olmaktan daha yerinde bir davranıştır. Daha iyi bir yere ulaşmak için uğraşan açgözlü insanlar bir noktada tıkanabilirler.

İnsan elindekilere şükretmelidir. Elindekilerle yetinmeyi bilen bir insan gereğinden fazla para da harcamaz, kendini hırpalayacak kadar da çalışmaz. Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz diye bir atasözümüz de vardır.

Açgözlülük İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Melis dedi ki:

    Aç gözlü olmak kötü bir şey arkadaşlar.

  2. Hatice dedi ki:

    Çok uzun ama çok iyi

  3. Lekişimo dedi ki:

    Hiç beğenmedim!

Yorum Yaz